Trwa ładowanie...

Monety na Rok Herberta

Monety na Rok HerbertaŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy monety upamiętniające Zbigniewa Herberta : złotą o nominale 200 zł., dziesięciozłotową srebrną oraz dwuzłotową ze stopu Nordic Gold.

W piątek 30 maja w Akademii Teatralnej w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja monet, podczas której prezes NBP Sławomir Skrzypek wręczył ich pierwsze egzemplarze rodzinie Zbigniewa Herberta oraz osobom szczególnie zasłużonym dla popularyzacji twórczości poety. Uhonorowani zostali m.in. dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski oraz kierownik Archiwum Herberta w Zakładzie Rękopisów BN Henryk Citko.

Rewers złotej monety przedstawia fragment pomnika Marka Aureliusza na rzymskim Kapitolu, a nad nim tytuł jednego z wierszy Herberta Do Marka Aurelego. Na awersie znajduje się wizerunek poety, zaprojektowany według zdjęcia wykonanego przez Isolde Ohlbaum. Złota moneta został wybita w nakładzie 11 tysięcy 200 sztuk.

Motywem rewersu srebrnej monety dziesięciozłotowej, wybitej w nakładzie 113 tysięcy sztuk stemplem lustrzanym, jest Nike z Samotraki na tle zarysu pochylonej sylwetki Zbigniewa Herberta . Rewers zdobi tytuł wiersza Herberta Nike, która się waha. Na awersie widnieje wizerunek półpostaci Zbigniewa Herberta , powstały w oparciu o zdjęcie poety wykonane przez Danutę Łomaczewską.

dh5hepx

Monetę dwuzłotową, która weszła do obiegu w środę 28 maja, wybito w ponad półtoramilionowym nakładzie stemplem zwykłym. Rewers przedstawia profil Zbigniewa Herberta (wykorzystano zdjęcie autorstwa Isolde Ohlbaum), zaś na awersie znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej.

Monety złotą i srebrną będzie można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP, natomiast dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold można zamieniać już od 28 maja.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj