Trwa ładowanie...

Moja praca to czytanie cudzych listów

Moja praca to czytanie cudzych listówŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Cudze życie, najnowsza książka Marii Dernałowicz, zawiera opowieści o losach 18 postaci polskiej kultury. - Z czytania cudzych listów zrobiłam sobie zawód - żartowała autorka na środowej promocji książki.

Maria Dernałowicz przez wiele lat pisała o ukazujących się drukiem pamiętnikach, dziennikach i listach wybitnych postaci polskiej kultury. Biografistyka wcześnie stała się jedną z jej specjalności, w miarę upływu lat - prawdziwą pasją. Podczas środowego spotkania pisarka mówiła o specyficznym uroku takiej pracy, która pozwala zwielokrotnić swoje życie przez skupianie się na losach innych, i o jej wampirycznym aspekcie. Rasowy biografista nie istnieje przecież bez bohatera pisanej przez siebie biografii.

Maria Dernałowicz wyspecjalizowała się przede wszystkim w historii XIX i XX wieku. Nawet fascynujący się tymi epokami Jarosław Iwaszkiewicz uznawał autorytet Marii Dernałowicz, która - jak pisał o biografii Antoniego Malczewskiego jej pióra - obraca się wśród dawnych Kresów polskich jak po swoich włościach, zna wszystkich krewnych, sąsiadów.

- W karierze badacza literatury zdarza się czasem, że zaczyna on żyć nieswoim życiem, że biografie twórców, których bada, stają się dla niego wyraźniejsze, bardziej emocjonujące niż własny los. Kilka razy w życiu miałam takie uczucie, że to, co robię, to już nie badania naukowe, a podglądanie prywatności ludzi, którzy nie mogą już temu zapobiec. Oczywiście zdarzało się to tylko w przypadkach najciekawszych historii; takie właśnie zebrałam w tej książce - mówiła pisarka podczas środowego spotkania. Na podstawie pamiętników, dzienników i listów Dernałowicz stworzyła w Cudzym życiu galerię portretów, wśród których są wizerunki m.in. Jędrzeja Kitowicza , Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza , Zofii Nałkowskiej , Józefa Czapskiego , Władysława Tatarkiewicza, Zbigniewa Raszewskiego , Michała Głowińskiego . Niektóre z tych postaci znała osobiście.
Innym poświęciła tak wiele czasu i lektury, że ma wrażenie jakby je znała - wyznała pisarka.

Maria Dernałowicz w ciągu 50 lat pracy w Instytucie Badań Literackich PAN opracowała m.in. monumentalną Kroniką życia i twórczości Mickiewicza, biografię Antoniego Malczewskiego, opowieść o rodzinie Czartoryskich (Portret Familii), monografię Adam Mickiewicz i popularną biografię Juliusza Słowackiego .

Cudze życie ukazało się nakładem Biblioteki „Więzi”.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj