Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:38

Młodość J.M. Coetzee

Młodość J.M. CoetzeeŹródło: Inne
d1qh6bu
d1qh6bu

Do księgarń trafiła właśnie książka Chłopięce lata laureata literackiej nagrody Nobla z 2003 roku, J.M. Coetzee'ego . Ta książka otwiera cykl autobiograficznych powieści południowoafrykańskiego pisarza.

John Maxwell Coetzee urodził się w 1940 roku w Kapsztadzie w RPA w rodzinie o korzeniach niemieckich i brytyjskich. O jego życiu nie wiadomo zbyt wiele, nawet inicjały media rozszyfrowały dopiero po przyznaniu mu literackiego Nobla. Przez całe lata pisarz funkcjonował w literaturze jako J.M. Coetzee . Chłopięce lata to książka, w której noblista opisuje swoje korzenie – dzieciństwo i dojrzewanie w Południowej Afryce epoki apartheidu.

Akademia Szwedzka doceniła w powieściach Coetzee'ego doskonałą kompozycję, dialogi i precyzję w konstrukcji postaci. Ten pisarz jest bezwzględnym krytykiem zachodniego racjonalizmu i powierzchownej moralności cywilizacji zachodniej. Coetzee , który od dzieciństwa mógł obserwować świat naznaczony apartheidem, czyni bohaterami swoich powieści ludzi samotnych, wyobcowanych, których życie naznaczone jest piętnem poczucia winy.

d1qh6bu

Coetzee w powieściach takich jak Hańba czy Wiek żelaza koncentruje się na sytuacjach, w których napięcie pomiędzy dobrem a złem nie znajduje rozwiązania - jak w tragedii greckiej. Tym, co determinuje los bohaterów Coetzee'ego , jest zazwyczaj dziedzictwo apartheidu. U Coetzee'ego ofiarami rasizmu są zarówno biali, jak i czarni – system niszczy bowiem i ofiary, i katów. Rzeczywistość południowoafrykańska, choć realistycznie przedstawiona, pełni tu jednak jedynie rolę dekoracji, w których rozgrywa się uniwersalny dramat człowieka samotnego, przygniecionego poczuciem winy.

Chłopięce lata ukazały się po angielsku w 1998 roku. W 2002 roku Coetzee opublikował drugą część autobiograficznego cyklu Youth (Młodość). Wydawnictwo Znak, którego nakładem ukazały się Chłopięce lata , ma w planach wydawniczych kolejne części cyklu.

d1qh6bu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qh6bu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj