Spektakl „Osiecka - nie żałuję”, koncert Janusza Radka do tekstów Haliny Poświatowskiej, przedstawienie taneczne do piosenek Czesława Niemena - to niektóre z atrakcji tegorocznego Jarmarku Świętokrzyskiego, organizowanego pod hasłem „Moc poezji” 16 i 17 maja na Świętym Krzyżu - poinformowano w Kielcach.
Jarmark Świętokrzyski rozpocznie w sobotę wieczorem nocne czytanie poezji miłosnej w wirydarzu klasztoru.
W niedzielę na scenie przed muzeum przyrodniczym teksty piosenek Agnieszki Osieckiej do kompozycji Jerzego Satanowskiego w spektaklu pt. „Osiecka. Nie żałuję” zaprezentują m. in. Ewa Błaszczyk, Justyna Szafran i Mirosław Czyżykiewicz.
Z przedstawieniem pt. „Niemen” z jazzowymi opracowaniami - autorstwa Artura Dutkiewicza - piosenek Czesława Niemena, wystąpi Kielecki Teatr Tańca. Janusz Radek zaśpiewa piosenki do tekstów wierszy Haliny Poświatowskiej .
Podczas imprezy zaprezentuje się także zespół taneczno-wokalny z węgierskiego Csengele, a Weronika Jarowa wystąpi z recitalem poezji ukraińskiej. Widowisko poetycko-muzyczne do tekstów świętokrzyskiego poety Jana Gajzlera przedstawi Towarzystwo Kultury Teatralnej z Kielc.
Wystawę zdjęć z pracami plastycznymi i etiudami teatralnymi dzieci, inspirowanymi twórczością Zbigniewa Herberta , na Świętym Krzyżu zaprezentuje Muzeum Zabawek i Zabawy Kielcach. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach, zabawach i w konkursach organizowanych przez kieleckie muzeum oraz krakowski teatr Wagabunda. Lekcje ekologii będą prowadzili strażnicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Podczas festynu będzie można spróbować tradycyjnych potraw świętokrzyskich, a na kiermaszu ludowym kupić wyroby rękodzielników. Będzie także prowadzona zbiórka pieniędzy na fundusz odbudowy wieży świętokrzyskiego kościoła.
Czwarty Jarmark Świętokrzyski będzie częścią projektu Lokalnej Grupy Działania „Wokół Łysej Góry”, skupiającej siedem gmin leżących wokół Świętego Krzyża. Dofinansowany ze środków unijnych projekt „Moc Świętego Krzyża”, ma promować produkty turystyczne gmin skupionych w LGD. Starosta kielecki Zenon Janus liczy, że dzięki dofinansowaniu przedsięwzięcia z projektu i uatrakcyjnieniu imprezy, Święty Krzyż odwiedzi kilkanaście tysięcy widzów i turystów z całej Polski.
Imprezę organizują wspólnie: Stowarzyszenie LGD „Wokół Łysej Góry”, samorządy województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego i Kielc, gminy Bieliny i Nowa Słupia, klasztor misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu i Świętokrzyski Park Narodowy.
Święty Krzyż, nazywany też Łysą Górą i Łyścem, to drugi co do wysokości - po Łysicy - szczyt Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na nim klasztor misjonarzy oblatów oraz Muzeum Przyrodnicze i Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Klasztor założyli tu w XII wieku benedyktyni, którzy według tradycji pojawili się na tym terenie już na początku XI stulecia. Opactwo benedyktynów na Św. Krzyżu, z racji przechowywania w relikwiarzu pięciu drobinek krzyża, na którym miał skonać Jezus Chrystus, było od XII do XVII wieku najważniejszym sanktuarium religijnym w Polsce. W 2006 roku obchodzono Świętokrzyskie Milenium - wtedy też po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Świętokrzyski.