Młodzieżowe słowo roku wybrane. Czy wiecie, co oznacza?
Jak co roku zostało wybrane najpopularniejsze słowo, którym rzekomo posługują się aktualnie młodzi ludzie. Chociaż oni sami nie są zainteresowani tymi wyborami, to wśród starszych osób w internecie budzi to sporo emocji.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, który od 2016 roku, w ramach programu "Ojczysty – dodaj do ulubionych", organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów i wyrażeń.
Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostało słowo "essa".
- Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie "nieznośnej lekkości bytu". W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych - komentuje Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.
Jak czytamy na Wirtualnych Mediach, jury przyznało swoją nagrodę dla słowa "odklejka".
"Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści" - wyjaśnia PWN.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zwyciężyło słowo "śpiulkolot", które automatycznie wyszło z mody.