Trwa ładowanie...

Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane. "Jest wyrazem zgody"

Kapituła popularnego plebiscytu zdecydowała, że polska młodzież najczęściej posługuje się słowem rel. Na podium znalazły się też sigma i oporowo. Co one oznaczają?

"Rel" młodzieżowym słowem roku 2023 "Rel" młodzieżowym słowem roku 2023 Źródło: Adobe Stock
d2mdt2m
d2mdt2m

Na liście słów w tym roku nominowanych do nagrody znalazły się m.in. cringe, delulu, bambik, odklejka, rizz czy zgerypała. Organizatorzy konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku, czyli Wydawnictwo Naukowe PWN, zdecydowało przyznać główną nagrodę wyrażeniu rel.

- Zwycięskie słowo rel jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu - wyjaśnia przewodnicząca jury prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Afera w "Nastolatki rządzą kasą". Mocne słowa nastolatki do ojca

Zdaniem kapituły słowo to "ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu". - Pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu - jest bardzo popularne wśród młodzieży - dodaje Wileczek.

d2mdt2m

Na drugim miejscu uplasowało się słowo sigma, oznaczające osobę niezależną i pewną siebie, czym wzbudza powszechny podziw. Jak podaje szefowa kapituły, "wyraz wywodzi się z manosfery, gdzie pierwotnie był składnikiem wyrażenia 'sigma man'. [...] Ciekawa jest tu zresztą korelacja formy i znaczenia. Tę oddaloną, bo dopiero osiemnastą literę alfabetu greckiego, wybrano do nazwania osoby silnej, nieszukającej jednak poklasku, syuującej się z dala od blichtru władzy, za to mającej realny wpływ na rzeczywistość".

Podium uzupełnia wyrażenie oporowo, będące synonimem działania "do oporu" czy "w opór". Znaczy więc coś intensywnego, mocnego, w dużej ilości.

Specjalne wyróżnienie otrzymało też określenie oddaje. - "Oddaje" to komentarz o znaczeniu "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze). W szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest "fajne" czy "ma dobry vibe" - uzasadnia Marek Łaziński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mdt2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mdt2m