Dorobek literacki Czesława Miłosza, jego korespondencja, archiwum, kalendarium oraz opracowania twórczości zostaną udostępnione w Internecie przez fundację i Instytut Miłosza.
O stworzeniu takiego serwisu poinformowała synowa poety Joanna Rayska-Miłosz, prezes amerykańsko-polskiej fundacji "The Milosz Institute. Archives and Library". Zbiory udostępnione zostaną na tworzonej i uzupełnianej właśnie stronie www.miloszinstitute.com.
"- Fundacja powstała rok temu, została zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych. Teraz trwają prace nad jej rejestracją w Polsce. Celem jej jest zebranie i zarchiwizowanie w sposób cyfrowy wszystkiego, co stworzył Czesław Miłosz i wszystkiego, co się da zebrać o Czesławie Miłoszu" - powiedziała Joanna Rayska-Miłosz.
Podkreśliła, że poprzez postać Czesława Miłosza zbiory mają także dawać obraz świata, np. XX wieku, 20-lecia międzywojennego. Z tego powodu do zbiorów dołączone m.in. zostaną także dyskusje na polskich forach internetowych, toczone po śmierci poety na temat jego pogrzebu.
Powstanie również tradycyjne archiwum Czesława Miłosza.
"- Nie będziemy rezygnować z tradycyjnych metod. Na pewno nie rezygnujemy z utworzenia w Krakowie czegoś w rodzaju archiwum, zawierającego chociażby ogrom bogatej korespondencji i krakowski księgozbiór poety" - powiedziała asystentka poety Agnieszka Kosińska.