Trwa ładowanie...
d1rk0hl
miłosz
16-07-2013 13:05

Miłosz spoczął na Skałce

d1rk0hl
d1rk0hl

W Krypcie Zasłużonych klasztoru oo. Paulinów na Skałce w Krakowie pochowany został w piątek 27 sierpnia wybitny poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz. "Żegnamy się dzisiaj z poetą, ale nie żegnamy się z jego poezją" - powiedziała podczas pogrzebu noblistka Wisława Szymborska.

Przed południem w Bazylice Mariackiej odbyło się nabożeństwo żałobne. Trumna spoczęła na katafalku przed ołtarzem Wita Stwosza, przykryta bukietem białych kwiatów. Wartę honorową objęli żołnierze brygady Strzelców Podhalańskich oraz funkcjonariusze krakowskiej straży miejskiej.

Nabożeństwo odprawił metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Odczytał list przysłany przez papieża Jana Pawła II. Ojciec Święty wspominał w nim swoją ostatnią korespondencję z poetą.

Abp Józef Życiński mówił w homilii, że Miłosz, niczym współczesny św. Augustyn, szukał i wątpił, kochał i cierpiał. "Rozdarty między bólem życia a pięknem świata, poszukiwał w rozważaniu Słowa Bożego źródeł nadziei i przeciwdziałania zniechęceniom". "Pięknym przedłużeniem duchowego przesłania poety jest to, że jego prochy spoczną na Skałce" - powiedział abp Życiński.

d1rk0hl

Przebieg nabożeństwa był transmitowany na ekranie w pobliżu wejścia do bazyliki. Na Rynku Głównym zgromadzili się liczni krakowianie, obserwując w skupieniu przebieg uroczystości.

Po mszy kondukt żałobny wyruszył na Skałkę. Jak podała policja szło w nim ok. 7 tys. ludzi. Wzdłuż trasy żegnały poetę tłumy.

Przeor klasztoru Paulinów Andrzej Napiórkowski, witając kondukt, powiedział, że "Skałka, podobnie jak Kościół zbudowany na skale, przyjmuje wszystkich, którzy szczerze - choćby nawet po omacku i w ciemności - Jego szukają".

W uroczystości uczestniczyła rodzina zmarłego, przyjaciele, współpracownicy oraz miłośnicy jego poezji. Rząd reprezentował premier Marek Belka i minister kultury Waldemar Dąbrowski.

d1rk0hl

Fragment wiersza Czesława Miłosza W Szetejniach czytali jego przyjaciele i tłumacze: po litewsku, rosyjsku, angielsku, francusku i hebrajsku. W języku francuskim recytował syn poety Antoni Miłosz.

Zmarłego żegnali też: Adam Zagajewski, Adam Michnik, Małgorzata Nyczowa, Jerzy Illg, prof. Aleksander Fiut oraz rabin Sasza Pecaric.

Trumnę z ciałem Czesława Miłosza złożono do sarkofagu w Krypcie Zasłużonych. W tej ceremonii uczestniczyła jedynie rodzina poety i przedstawiciele Kościoła.

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia w Krakowie w wieku 93 lat.

d1rk0hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rk0hl