Gromadzeniem i nowoczesnym katalogowaniem wiedzy o dorobku twórczym Czesława Miłosza zajmie się amerykańsko-polska fundacja "The Milosz Institute. Archives and Library".
- Czesław Miłosz jest jednym z niewielu, którego biografia jest zarazem biografią XX i początków XXI wieku. Jego powstałe w ciągu 70 lat utwory literackie, publicystyka, rozmowy, korespondencja, fotografie, nagrania audio i wideo układają się w bezprecedensowy przewodnik po dziejach Polski oraz kulturze światowej - mówi Agnieszka Kosińska, sekretarz poety.
Fundatorzy "The Milosz Institute. Archives and Library" są przekonani, że trzeba zachować i udostępnić za pomocą Internetu to wielkie bogactwo kulturowe, jakie zgromadziło się wokół osoby Czesława Miłosza i związane jest z jego epoką oraz ludźmi współtworzącymi te czasy.
- To będzie coś zupełnie nowego: elektroniczne muzeum, w którym w multimedialnej technice cyfrowej pokazany będzie świat Czesława Miłosza - zapewnia Agnieszka Kosińska.
Fundacja zabiega obecnie o sponsorów. Pierwszymi projektami tego centrum mają być: przygotowanie bibliografii Miłosza oraz opracowanie m.in. materiałów audio i wideo rejestrujących wieczory autorskie, festiwale, promocje książek i spotkania oficjalne noblisty.