Trwa ładowanie...

Ministerstwo kultury przedstawia plany do 2015 roku

Co roku oddawane do użytku będą nowe inwestycje kulturalne, w 2012 r. przyjęty zostanie program wspierania czytelnictwa, rok później uruchomiany ma zostać e-podręcznik do nauki plastyki Pinakoteka - to niektóre plany resortu kultury.

Ministerstwo kultury przedstawia plany do 2015 rokuŹródło: WP/Konrad Żelazowski
d1bisgd
d1bisgd

Co roku oddawane do użytku będą nowe inwestycje kulturalne, w 2012 r. przyjęty zostanie program wspierania czytelnictwa, rok później uruchomiany ma zostać e-podręcznik do nauki plastyki Pinakoteka - to niektóre plany resortu kultury.

Wstępne plany działań do roku 2015 ministerstwo kultury opublikowało w prezentacji, przygotowanej z okazji mijających 100 dni rządu.

2012 rok ma być czasem oddawania do użytku kilku inwestycji. Zakończone zostaną prace m.in. w Teatrze Starym w Lublinie. Popadający przez lata w ruinę XIX-wieczny budynek Teatru Starego dzięki zakrojonym na szeroką skalę pracom rekonstrukcyjno-restauratorskim odzyskał dawny blask, ale także dodatkową powierzchnię - wybudowano dwie podziemne kondygnacje, gdzie zlokalizowane są szatnie, garderoby, pomieszczenia techniczne i magazynowe. Wcześniej, wielokrotne próby jego restauracji nie przynosiły rezultatu. W 1994 r. za symboliczne 100 zł odkupiła go Fundacja Galeria na Prowincji, która zobowiązała się do przeprowadzenia remontu, ale nie zdołała tego dokonać. Grożący zawaleniem obiekt przejęło miasto jesienią 2005 r. Przeprowadzono prace zabezpieczające i przygotowano niezbędną dokumentację konieczną do kapitalnego remontu. Prace budowlane rozpoczęte w 2010 r. kosztowały ponad 26 mln zł. 20 mln zł na ten cel Lublin otrzymał z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Oddane do użytku mają zostać też w 2012 roku: Opera Podlaska w Białymstoku (wrzesień) i Opera Leśna w Sopocie(sierpień). Przewidywane jest też zakończenie prac w ogrodach i wnętrzach Pałacu w Wilanowie, części budowlanej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Budynku Filharmonii Częstochowskiej i Teatru Stanisława Witkiewicza w Zakopanem.

W kwietniu ma zostać przyjęty programu wspierania czytelnictwa na lata 2012-15, który ma pomóc w zahamowaniu odnotowywanego w ostatnich latach spadku czytelnictwa wśród Polaków. Ministerstwo planuje także wkrótce uruchomienie debaty publicznej dotyczącej zmian, jakie powinny nastąpić w obszarze prawa autorskiego - z uwzględnieniem zmian technologicznych.

d1bisgd

W 2013 roku zakończonych zostanie kilkanaście inwestycji; będą to m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i Muzeum Starej Pragi w Warszawie. Resort planuje też w 2013 prace konserwatorskie na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau i digitalizację zasobów Biblioteki Jagiellońskiej.

W planach jest uruchomienie kolejnego - po Muzykotece Szkolnej -* e-podręcznika o nazwie Pinakoteka, tym razem do nauki plastyki*. Ministerstwo zapowiada również drugą część wydawnictwa edukacyjnego "Filmoteka szkolna", prezentującego światową klasykę filmową - dla szkół ponadpodstawowych (lata 2013-2014). Inicjatywą uruchamianą w roku 2013 ma być domena publiczna, zawierająca narodowe zasoby polskiej kultury.

Najważniejszymi wydarzeniami w roku 2014 będzie zakończenie programów wieloletnich, w tym programu "Kultura+" oraz finał wieloletniego programu digitalizacji. "+Kultura+" ma poprawić dostęp do kultury oraz doprowadzić do zwiększenia uczestnictwa w życiu kulturalnym, głównie na terenach wiejskich, przez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów.

W 2014 roku do użytku mają zostać oddane m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej w Warszawie.

d1bisgd

Prace w najważniejszych instytucjach narodowych mają zostać zakończone w roku 2015. Finał prac nastąpi m.in. w zespole pałacowo - ogrodowym warszawskich Łazienek, w planach jest też uruchomienie Narodowego Archiwum w Krakowie w nowym obiekcie. Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego może rozpocząć się w przyszłym roku. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zwrócił się już z prośbą do wojewody małopolskiego Jerzego Millera o przekazanie działki pod budowę nowego gmachu archiwum. Minister poprosił, by sprawę tę potraktować priorytetowo - ze względu na planowane uchwalenie przez Radę Ministrów programu wieloletniego modernizacji infrastruktury archiwów państwowych 2012-16.

W planach resortu są też spektakularne wystawy polskiej sztuki m.in. w Muzeum Narodowym w Pekinie czy w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. Jednym z projektów ma być wystawa monograficzna Aliny Szapocznikow w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku.

d1bisgd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bisgd