Trwa ładowanie...

Minister kultury zabiega o utrzymanie zerowej stwaki podatku VAT na książki

Minister kultury zabiega o utrzymanie zerowej stwaki podatku VAT na książkiŹródło: Inne
d3f22e3
d3f22e3

Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski zapowiedział w Brukseli, że będzie zabiegał o utrzymanie w Polsce zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, choć zastrzegł, że nie gwarantuje sukcesu.

– To jest kwestia, która może być przedmiotem bardzo dokładnie prowadzonej akcji dyplomatycznej – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu unijnych ministrów kultury.

– Zadanie jest szalenie trudne, a działania prowadzimy w warunkach, które zostały już dawno przesądzone. Ale staram się o to – dodał.

Przystępując do UE w 2004 roku, Polska uzyskała zgodę na stosowanie zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne jedynie do końca 2007 roku. Tymczasem z analiz przeprowadzonych przez Instytut Książki wynika, że podniesienie podatku VAT nieuchronnie przełoży się na wyższe ceny książek, wpływając negatywnie na i tak dość już niski poziom czytelnictwa w Polsce.

d3f22e3

– Staramy się działać skutecznie, ale nie składam żadnych gwarancji – zastrzegł minister Ujazdowski.
Dodał, że prowadził i będzie prowadził rozmowy z unijnymi partnerami na ten temat, w tym z komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding oraz przedstawicielami rządu Niemiec, które przewodniczą obecnie UE.

Komisja Europejska przestrzega Polskę, że sprawa będzie trudna do wygrania, gdyż polska propozycja wymaga poparcia wszystkich krajów członkowskich. W UE zasadą jest bowiem stosowanie tej samej stawki VAT (podstawowej albo zredukowanej) na te same kategorie towarów i usług. Zerowa stawka na książki i czasopisma specjalistyczne w Polsce byłaby wyjątkiem, na który musiałyby się zgodzić wszystkie kraje Unii (w drażliwej dziedzinie podatkowej obowiązuje w UE jednomyślność).

d3f22e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f22e3