Zakończenie prac przy krakowskich Sukiennicach i warszawskich Arkadach Kubickiego, wprowadzenie rad powierniczych w instytucjach kultury, zmiany w Instytucie Adama Mickiewicza - to niektóre plany ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na najbliższe lata.
Zdrojewski uczestniczył w poniedziałek w konferencji „Kultura ponad wszystko”, zorganizowanej w warszawskim Instytucie Teatralnym.
- To, co jest przedmiotem mojego zainteresowania można oprzeć na trzech fundamentach. Są to: szacunek do przeszłości i dziedzictwa narodowego, racjonalizacja w inwestowaniu oraz edukacja kulturalna - podkreślił minister.
- Wszystko, co się nazywa dziedzictwem, nowoczesnym patriotyzmem (...) będzie przedmiotem mojej troski; obiecuję to ucinając pewne dyskusje dotyczące przede wszystkim stosunku do dokonań mego poprzednika - mam zamiar wszystkie pozytywne doświadczenia i dobre pomysły nie tylko wykorzystać, ale i zrealizować - mówił Zdrojewski. Za dobre pomysły uznał m.in. Muzeum Historii Polski, Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Westerplatte.
Zdrojewski podkreślał potrzebę racjonalnego gospodarowania wydatkami i odpowiedzialnego inwestowania. Do 2013 roku - jak przypomniał - na kulturę w Polsce z funduszy UE, przeznaczonych zostanie ponad pół mld euro. 1 proc. wartości nakładów inwestycyjnych przy wznoszeniu budynków ma być przeznaczony na zamawianie u artystów dzieł sztuki lub rzemiosła artystycznego, które podniosą estetykę tych budynków.
Minister kultury poinformował, że trzy projekty inwestycyjne zostały już rozpoczęte - są to Europejskie Centrum Muzyki i Sztuki - Opera Podlaska w Białymstoku, centrum muzyczne we Wrocławiu i Międzynarodowe Centrum Kultur, czyli nowoczesna siedziba filharmonii w Kielcach.
- Czwartą inwestycją realizowaną w tym roku będzie prawdopodobnie Centrum Solidarności w Gdańsku - powiedział Zdrojewski.
Minister zaakcentował, że również najważniejsze inwestycje, które ciągną się latami, należy zakończyć. 13 mln dodatkowo zostanie przeznaczone na zakończenie remontu krakowskich Sukiennic, a 18 mln zł minister chce przeznaczyć na sfinalizowanie prac przy warszawskich Arkadach Kubickiego.
Zdrojewski - wspólnie z minister edukacji Katarzyną Hall - chce poszerzyć szkolne programy o dodatkowe zajęcia związane z uczestnictwem kulturalnym m.in. o zajęcia plastyczne i muzyczne. Programem pilotażowym objęci mają zostać uczniowie szkół podstawowych w roku szkolnym 2008/09 - umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w najbliższych tygodniach.
Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje projekt Filmoteka Szkolna - gimnazja i licea otrzymają pakiety 50 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Resort kultury planuje też ogłoszenie nowego programy „Artystyczne wakacje”, którego celem będzie promowanie przedsięwzięć organizowanych latem. Zarządzać nim będzie Instytut Teatralny.
Minister kultury ma także plany związane z Instytutem Adama Mickiewicza , który zajmuje się promocją polskiej kultury poza granicami kraju. Jak poinformował Zdrojewski - rząd przyjął do swego harmonogramu prace nad Instytutem Adama Mickiewicza; do końca czerwca mają powstać nowe założenia i nowa ustawa o działalności tego Instytutu.
- Instytut będzie funkcjonował w oparciu o nową ustawę od 1 stycznia 2009 roku. Mam nadzieję, że ruszy wtedy kompletnie inna instytucja o nowej dynamice, o nowych kompetencjach, prawie z dwukrotnie większym budżetem - tłumaczył Zdrojewski.
Jak dodał - od 1 czerwca szefem Instytutu zostanie Paweł Potoroczyn.
W najbliższych dniach wyjaśni się sprawa nowego dyrektora Muzeum Narodowego. Zdrojewski zapowiedział też rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie przeniesienia sąsiadującego z Muzeum Narodowym - Muzeum Wojska Polskiego do Cytadeli.
- Dzięki temu Muzeum Narodowe będzie mieć więcej przestrzeni (...) Muzeum czeka poważny zastrzyk inwestycyjny, poważne zmiany wewnątrz i w zarządzaniu - zapowiedział minister kultury.
Kolejny plan Zdrojewskiego to m.in. wprowadzenie rad powierniczych w wielu instytucjach kultury np. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Osobistości cieszące się autorytetem, jako członkowie tych rad, będą uczestniczyć w określaniu strategii rozwoju, placówek i pomagać w zdobywaniu środków.
Resort pracuje także nad programem Roku Chopinowskiego 2010, którego koordynatorem będzie b. minister kultury - Waldemar Dąbrowski. Muzeum Fryderyka Chopina w zamku Ostrogskich zostanie gruntownie przebudowane, ma zakończyć się także rewitalizacja Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Zdrojewski zapowiedział też m.in. zabieganie o zachowanie zerowej stawki podatku VAT na książki (obecna stawka ma obowiązywać do 2010 roku), kompleksową nowelizację ustawy prawo autorskie, prace nad powstaniem ustawy o teatrach oraz Europejski Kongres Kultury w 2010 roku we Wrocławiu.