Trwa ładowanie...

Minister kultury o nowym spisie lektur

Minister kultury o nowym spisie lekturŹródło: Inne
d381qtb
d381qtb

Zdaniem ministra kultury Kazimierza M. Ujazdowskiego, nowy wykaz lektur proponowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej stwarza wrażenie przygotowanego w pośpiechu i z pewnością wymaga dalszego dopracowania.

Za całkowicie niezrozumiałe Ujazdowski uznał usunięcie z listy lektur dzieł m.in. Witolda Gombrowicza i Johanna Wolfganga Goethego .

Projekt rozporządzenia, wprowadzającego listę lektur obowiązkowych dla poszczególnych poziomów nauczania (podstawówka, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna) MEN opublikowało na swoich stronach internetowych.

Jego zdaniem, niektóre z pomysłów - jak ukształtowanie po raz pierwszy listy lektur dla uczniów klas I - III szkół podstawowych zasługują na uwagę.

d381qtb

– Pominięci zostali także wybitni pisarze XX wieku, jak Józef Mackiewicz i Stanisław Lem .* Na liście nie ma eseistyki Zbigniewa Herberta ani Czesława Miłosza , znalazły się na niej za to aż trzy utwory Jana Dobraczyńskiego – zaakcentował Ujazdowski.*

– Zwracam uwagę na konieczność obecności w spisie twórczości <#link|autor|2142|Gustawa Herlinga – Grudzińskiego#>, a szczególnie Innego świata , jednego z najwybitniejszych dzieł poświęconych zbrodniom totalitaryzmu komunistycznego – dodał minister kultury.

Ujazdowski ma także wątpliwości czy uczniowie szkół ponadpodstawowych mają być zobowiązani do przeczytania jedynie fragmentów Kordiana Juliusza Słowackiego lub Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego , a nie całości przynajmniej jednego z tych dzieł.

– Nowy wykaz lektur stwarza wrażenie przygotowanego w pośpiechu i z pewnością wymaga dalszego dopracowania. Projekt wpłynął do ministerstwa dopiero wczoraj, w przyszłym tygodniu przedstawimy pełne stanowisko w tej sprawie – zapowiedział minister.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj