Minister kultury Bogdan Zdrojewski podsumował swoją kadencję
Minister kultury Bogdan Zdrojewski wśród sukcesów swojej kadencji w latach 2007-2011 wymienił m.in. efektywne wykorzystanie środków unijnych, przyjęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ i obchody Roku Chopinowskiego.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski wśród sukcesów swojej kadencji w latach 2007-2011 wymienił m.in. efektywne wykorzystanie środków unijnych, przyjęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ i obchody Roku Chopinowskiego.
Zdrojewski wyjaśnił, że ostatnie lata starał się uczynić czasem inwestycji w kulturę. "Moim celem było doprowadzenie do sytuacji, aby Polska rozsądnie zainwestowała w kulturę" - mówił minister na wtorkowej konferencji prasowej. Za przykład takiej inwestycji szef resortu kultury uznał wykorzystanie środków unijnych przez swój resort.
"Jesteśmy liderem w absorpcji środków europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie" - mówił minister, zwracając uwagę, że po raz pierwszy w historii kultura została włączona w działania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jako odrębna kategoria, a do dnia dzisiejszego podpisano 58 umów o dofinansowanie ze środków unijnych.
Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych zarówno ze środków europejskich, jak i własnych Zdrojewski wymienił: Operę Podlaską w Białymstoku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz inwestycje chopinowskie - adaptację Zamku Ostrogskich na Muzeum Fryderyka Chopina, budowę Centrum Chopinowskiego, rewitalizację oraz rozbudowę obiektów w Żelazowej Woli i Brochowie.
Minister zwrócił uwagę na przyjęty przez rząd Wieloletni Programu Rządowego Kultura+, którego celem jest poprawa dostępu do kultury osób zamieszkałych na wsiach i w małych miejscowościach.Przypomniał, że do roku 2015 gminne biblioteki publiczne mają stać się nowoczesnymi centrami kultury, a mieszkańcy wsi i małych miast uzyskają łatwiejszy dostęp do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem internetu. **
Zdrojewski * podkreślił, że jego resort przekazywał niejednokrotnie środki finansowe na ochronę dziedzictwa narodowego.*Przeznaczone na ochronę zabytków trafiły m.in. do byłego obozu Auschwitz-Birkenau i Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Udało się też - jak przypomniał minister - odzyskać zagrabione w czasie II wojny światowej obrazy Aleksandra Gierymskiego "Pomarańczarka" i dwa dzieła Juliana Fałata "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" oraz pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.
Minister mówił też o sukcesie Roku Fryderyka Chopina obchodzonego w 2010 r., podczas którego odbyło się ok. 2600 wydarzeń w całej Polsce.Łącznie w latach 2005-2010 na przygotowania do krajowych obchodów Roku Chopinowskiego w ramach polityki rządowej wydano 133,4 mln zł, a w samym 2010 roku - 29,3 mln zł. Portal www.chopin2010.pl stał się bazą wydarzeń chopinowskich na całym świecie i zanotował 1,5 miliona odwiedzin użytkowników ze 140 krajów świata, m.in. z Polski, Japonii, USA, Włoch, Kanady i Tajwanu.