Trwa ładowanie...

Minister Gosiewski wspiera Koziołka Matołka

Minister Gosiewski wspiera Koziołka MatołkaŹródło: Inne
d2kd53b
d2kd53b

Ponad 3,1 mln zł przekaże na realizację projektu budowy Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (Świętokrzyskie) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformował w Kielcach szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Przemysław Gosiewski.

– Było trochę zastrzeżeń, czy sama gmina jest w stanie udźwignąć takie przedsięwzięcie. Cieszę się więc z postawy samorządu województwa, które będzie się chciało bardziej zaangażować w ten projekt. Cieszę się, że mogłem pana ministra (kultury Kazimierza) Ujazdowskiego przekonać, żeby jeszcze raz stworzyć szansę dla Pacanowa – powiedział Gosiewski.

Samorząd województwa przeznaczył na budowę Europejskiego Centrum Bajki kwotę 5 mln 400 tys. zł, ale bez współfinansowania ze strony ministerstwa inwestycja nie miałaby szans na realizację, a gmina straciłaby 10 mln 314 tys. zł przyznane na projekt z tzw. funduszu norweskiego - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa świętokrzyskiego, Iwona Sinkiewicz.

Europejskie Centrum Bajki (ECB) ma uczyć przez zabawę. Projekt zakłada powstanie w Pacanowie wielofunkcyjnego obiektu dla dzieci mieszczącego: muzeum, bibliotekę z czytelnią, salę kinową i teatralną, pracownie-warsztaty, księgarnię, sklep z pamiątkami i kawiarnię. W otoczeniu budynku ma powstać ogród ekologiczny, kuźnia przypominająca sławnych kowali z bajki Przygody Koziołka Matołka i amfiteatr nad stawem.

Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk powiedział, że budowa ECB powinna się zakończyć w grudniu 2008 roku.

Koziołka Matołka – podróżnika szukającego Pacanowa – powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz . Koziołek – „mądra głowa” i „miłe zwierzę” ubrane w krótkie, czerwone spodenki – stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie.

d2kd53b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kd53b