Miłość w świecie muzułmańskich kobiet
Wolność i miłość
Islamska kobieta w stereotypowym widzeniu zakrywa twarz kwefem i całkowicie podlega mężczyźnie. Jej życie wypełnia przestrzeganie zaleceń szariatu - surowej doktryny religijnej. Tymczasem Nighat M. Gandhi, muzułmańska pisarka wychowana w Bangladeszu i Pakistanie, podejmuje się znalezienia odpowiedzi na pytanie: gdzie jest w islamie miejsce na wolność i miłość? Czy wyznawczynie Allaha muszą być zniewolone, czy mogą kierować się sercem zamiast wyznaczonymi z góry zasadami?
Islamska kobieta w stereotypowym widzeniu zakrywa twarz kwefem i całkowicie podlega mężczyźnie. Jej życie wypełnia przestrzeganie zaleceń szariatu - surowej doktryny religijnej. Tymczasem Nighat M. Gandhi , muzułmańska pisarka wychowana w Bangladeszu i Pakistanie, podejmuje się znalezienia odpowiedzi na pytanie: gdzie jest w islamie miejsce na wolność i miłość? Czy wyznawczynie Allaha muszą być zniewolone, czy mogą kierować się sercem zamiast wyznaczonymi z góry zasadami?
Najnowsza książka Gandhi, * "Kobiety w islamie"*, przełamuje schematy w pojmowaniu religii muzułmańskiej, postrzeganej często tylko przez pryzmat terrorystów-fanatyków, zwykle płci męskiej. Autorka podróżuje do Indii, Pakistanu i Bangladeszu, szukając kobiecych głosów w tym zdominowanym przez mężczyzn świecie. Podejmuje przy tym kontrowersyjne tematy: homoseksualizm i transseksualizm, nawrócenie na chrześcijaństwo... Oto historie spotkanych przez nią muzułmanek - studium rozmaicie pojmowanej kobiecości.