Trwa ładowanie...

Miłość do książek – droga do sukcesu Twojego dziecka

Każdy rodzic marzy o dobrej przyszłości swojego dziecka. Tym, co może ją przybliżyć, są książki, bowiem w czytaniu kryje się potężna siła. Książki od wieków były źródłem wiedzy i inspiracji, a chwile spędzone razem na wspólnej lekturze to wyjątkowy czas, pełen bliskości i wzruszeń. Czytanie jest nie tylko przyjemną rozrywką, lecz także inwestycją w przyszłość dziecka. W dobie wszechobecnej technologii czytanie dzieciom jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, przekonaj się dlaczego…

Materiał sponsorowany przez Instytut KsiążkiMateriał sponsorowany przez Instytut Książki
 Źródło: materiały partnera
djlfnvc
djlfnvc

Rozwijanie wyobraźni i empatii

Każdy rodzic, sięgając po książkę i czytając ją swojemu dziecku, otwiera przed nim drzwi do niezwykłej krainy wyobraźni. Fantazyjne opowieści pozwalają maluchom przenieść się w świat poza ich codziennym doświadczeniem. Dzięki książkom dzieci poznają nowe miejsca, spotykają bohaterów, z którymi przeżyją niezwykłe przygody, i nauczą się rozwiązywać różnorodne problemy. To proces, który także stymuluje kreatywność i daje dzieciom narzędzia do tworzenia własnych opowieści.

Czytanie książek to także znakomity sposób na kształtowanie empatii. Dzieci, poznając świat poprzez literaturę, widzą go oczami różnych postaci – uczą się rozumieć i współodczuwać ich emocje. Kiedy czytamy dziecku, pomagamy mu uzmysłowić sobie prawdę o tym, że każdy człowiek ma odmienne potrzeby, pragnienia i doświadczenia. W ten sposób rozwija się w nim empatyczna postawa, co stanowi niezwykle ważny element w procesie wychowania.

Rozwój poprzez czytanie

Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że czytanie wpływa na rozwój mózgu dzieci. Podczas czytania tworzą się nowe połączenia neuronalne, co sprzyja rozwojowi zdolności poznawczych. Dzieci, które regularnie mają kontakt z książkami, szybciej nabywają umiejętności komunikacyjnych, poszerzają swój zasób słownictwa oraz rozwijają zdolność konstruowania zdań. Czytanie dostarcza dzieciom okazji do przyswajania wiedzy z różnych dziedzin, co może pomóc im w odkrywaniu swoich pasji i zainteresowań, które w przyszłości będą wpływać na ich edukacyjną ścieżkę.

Czas spędzony RAZEM

– Wspólne czytanie to czas, kiedy buduje się szczególna więź – mówi Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. – Gdy rodzic czyta, dziecko czuje się wyjątkowe, bo wie, że obok niego jest osoba, która poświęca mu czas i uwagę. To chwile wspólnego śmiechu, wzruszenia i refleksji. Niekiedy lektura książki jest okazją do rozmów o trudnych tematach, na które w codziennym natłoku spraw nie wystarcza czasu. Opowieści mogą działać terapeutycznie i pomóc rozwiązać dziecku trapiące je problemy. Podczas czytania rodzic nie tylko opowiada, ale także słucha, co daje dziecku poczucie, że jest ważne i kochane. Emocje towarzyszące lekturze tworzą unikalne wspomnienia, które później stają się częścią rodzinnej tradycji. Książki, które nam czytano w dzieciństwie, chcemy przeczytać swoim dzieciom – dodaje Dariusz Jaworski.

djlfnvc

Kampania "Mała książka – wielki człowiek"

Aby promować wartość czytania, Instytut Książki od 2017 roku prowadzi kampanię "Mała książka – wielki człowiek". To największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów bookstartowych, a zarazem kampania społeczna zachęcająca do czytania dzieciom od samych narodzin. Młodzi adepci czytelnictwa otrzymują od Instytutu Książki specjalnie dostosowane Wyprawki Czytelnicze, a rodzice – broszury informacyjne. Miliony wyprawek to podarunek dla noworodków, przedszkolaków oraz pierwszoklasistów. To inwestycja w lepszą przyszłość najmłodszych pokoleń.

Tegoroczna edycja kampanii w szczególny sposób skierowana jest do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Jeszcze w tym roku dzieci rozpoczynające naukę w szkole otrzymają najnowszą książkę Justyny Bednarek pt. "Wnuczka antykwariusza" – bogato ilustrowaną przez Emilię Dziubak. To opowieść, która zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości, ucząc, że odkrywanie rodzinnych korzeni to wielki skarb, z którego warto czerpać.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Natomiast rodzice noworodków przez cały rok otrzymują specjalne Wyprawki Czytelnicze na oddziałach położniczych w niemal 320 szpitalach w całej Polsce. Zawierają one książkę "Mama, tata i ja. Hop-la-la!". To antologia wierszy znanych twórców, m.in. Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Ilustracje stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska. Przedszkolaki odbierają Wyprawkę wraz z rodzicami, zakładając kartę biblioteczną w jednej z niemal 6 770 bibliotek publicznych biorących udział w akcji. Czytelniczą przygodę zaczynają od książki "Krasnal w Krzywej Czapce". Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska.

djlfnvc

– Jeżeli od dziecka, od urodzenia nie zainwestujemy w to, by dzieciom świat literatury przybliżać, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka – mówi aktorka Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.

­– Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek – dodaje aktor Przemysław Stippa, który w tym roku dołączył do grona ambasadorów kampanii.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera
Materiał sponsorowany przez Instytut KsiążkiMateriał sponsorowany przez Instytut Książki
djlfnvc
djlfnvc