Trwa ładowanie...
poezja
23 kwietnia 2010, 13:46

Milarepa. Magik, morderca, święty

Milarepa. Magik, morderca, świętyŹródło: Inne
d34mowr
d34mowr

5 września na ekrany kin wchodzi film „Milarepa. Magik, morderca, święty”.

Zrealizowany 900 lat po śmierci Milarepy film przypomina wielkiego tybetańskiego magika, świętego, poetę i mistyka.

Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie X i XI wieku (1052-1135) i jego osobistej drogi od chęci zemsty do momentu oświecenia. To przypowieść o przezwyciężeniu zemsty, pokazująca, że ścieżka do oświecenia jest dostępna dla wszystkich. Według głoszonych przez niego prawd, ten, kto usłyszy imię Milarepa, będzie błogosławiony i przez kolejnych siedem wcieleń nie będzie odradzać się w niższej postaci.

Milarepa to prawdopodobnie najsłynniejszy jogin Tybetu, który żył na przełomie X i XI w. n.e. Urodził się w zachodnim Tybecie. Gdy w wieku siedmiu lat zmarł jego ojciec, a jego rodzinny majątek znalazł się w rękach skąpych krewnych, którzy źle traktowali matkę i syna, Milarepa, mszcząc się, zabił wielu ludzi. Pragnąc to odpokutować, zwrócił się ku praktyce buddyjskiej.

d34mowr

W wieku 38 lat został uczniem Marpy, wielkiego tantrycznego mistrza buddyjskiego. Przez sześć lat piastował jednak tylko stanowisko służącego. W tym czasie Marpa poddawał go niezwykle surowemu, pozornie okrutnemu treningowi, który doprowadził Milarepę do kresu sił i na skraj samobójstwa. Otrzymawszy wreszcie upragnione nauki i inicjacje od Marpy, resztę życia Milarepa spędził na medytacjach, na odosobnieniu w jaskini. Po dziewięciu latach samotnej praktyki przyjął uczniów. Wszystkie cztery główne szkoły buddyzmu tybetańskiego uznają, że Milarepa osiągnął oświecenie w ciągu jednego żywota.

Film zrealizował Neten Chokling, młody mnich z Bhutanu, uważany za wcielenie Milarepy.

„Milarepa” to pierwszy film fabularny Netena Choklinga Rinpocze. W trakcie kręcenia filmu reżyser zaopiekował się około czterdziestoma młodymi, biednymi chłopcami, w większości sierotami, dając im wyżywienie i nocleg. Obiecał też, że kiedy zwrócą się zyski z filmu, wspomoże finansowo sieroty i mnichów. Na miejsce akcji filmu wybrał piękną Dolinę Spiti, niedaleko granicy między Indiami i Tybetem, a w obsadzie znaleźli się m.in. mnisi klasztoru Pema Ewam Choegar Gyurmeling w Indiach i w Tybecie, których Chokling Rinpoche jest duchownym mistrzem.

*Mimo że film opowiada historię wielkiego tybetańskiego jogina i duchowego przywódcy, w głębszej warstwie niesie przesłanie, że ścieżka, którą wybrał Milarepa jest dostępna dla każdego człowieka. Na tym polega uniwersalność, ponadczasowość losów Milarepy. * Krytycy zgodnie podkreślają, że najbardziej niezwykłe jest to, że buddyjski mnich, który nigdy wcześniej nie zajmował się reżyserią stworzył tak wspaniały film. Z jednej strony baśniowy i magiczny, z drugiej - wiarygodnie oddający realia, w których żył Milarepa. Co więcej „Milarepa” łączy w sobie elementy dramatyczne, przygodowe, komediowe i sensacyjne. I chociaż akcja filmu osadzona jest w XI wieku, znakomicie koresponduje z falą przemocy, konfliktów i chęcią zemsty tak obecną i niszczącą współczesny świat.

d34mowr

Neten Chokling Rinpocze urodził się w 1973 roku w centralnym Bhutanie. Gdy miał 2 lata rozpoznano w nim reinkarnację tybetańskiego jogina, Chongkyur Lingpa. W poprzednich reinkarnacjach Neten Chokling Rinpocze znany był z wielu dokonań we współpracy z Jamyang Khyentse Wangpo, mistrzem buddyjskim, który odegrał znaczącą rolę w odradzającym się buddyzmie w Tybecie. Obecną reinkarnajcą Jamyanga jest Dzongsar Jamyang Khyentse Rinpocze, którego filmy „The Cup” i „Travelers and Magicians” były dobrze przyjęte przez krytykę. Neten Chokling Rinpocze zagrał w obydwu tych filmach.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj