Trwa ładowanie...

Milan Kundera: Geniusz to nie półbóg świecący z piedestału

Jeśli nieśmiertelność istnieje, jednym z jej oblicz stał się Milan Kundera. Jest immanentną częścią swojej twórczości. To za jej pośrednictwem komunikował się ze światem.

Milan Kundera zmarł 12 lipca 2023 r.Milan Kundera zmarł 12 lipca 2023 r.Źródło: Getty Images, fot: Etienne MONTES/GAMMA-RAPHO
d1vzcyb
d1vzcyb

Dlatego mimo śmierci pisarskiego geniuszu, literat urodzony w Czechach pozostanie z nami już na zawsze. Nieśmiertelność Milan Kundera kupił sobie za życia. Wieczny szacunek w świecie literatury także.

W "Żarcie", jednej że swoich najwyżej ocenianych powieści, napisał: "Ludzie są na ogół niewolnikami konwenansów. Ktoś im powiedział, że powinni być tacy i tacy, i starają się być takimi aż do śmierci, nie wiedząc nawet, kim byli i są naprawdę. Nie są więc nikim i niczym, postępują niejednoznacznie, niejasno, chaotycznie. Człowiek przede wszystkim musi mieć odwagę być sobą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gwiazdy piszą książki. I to na potęgę

W przypadku Kundery to nie tylko słowa. Całą swoją biografią poświadczył, że również w czasach wszechobecnego kiczu i pogoni za błyskawicznymi doznaniami, można zachować równowagę. Był sobą aż do bólu. Cechowała go olbrzymia wiedza o świecie, błyskotliwe spostrzeżenia, niemal chorobliwy perfekcjonizm.

d1vzcyb

W jego twórczości liczy się każde słowo. Swoje teksty poprawiał wielokrotnie, aż osiągnął zadowalający jego samego poziom.

Od lat w ogóle nie udzielał się medialnie. Kiedyś pewien młody dziennikarz zapytał przyjaciela Kundery, co musi zrobić, aby pisarz udzielił mu wywiadu. Dowiedział się, że musi zostać przyjacielem Milana, bywać w jego domu, być przyjęty przez jego bliskich. Wtedy istnieje… cień szansy na to, że przeprowadzenie wywiadu stanie się realne.

Milan Kundera, Paryż 1984 r. Getty Images
Milan Kundera, Paryż 1984 r.Źródło: Getty Images, fot: 2011 Gamma-Rapho

Kundera uważał bowiem, że w swojej twórczości powiedział wszystko, co miał do powiedzenia. Wypracował sobie komfort kontaktu z czytelnikami na własnych zasadach. A ci, jeśli są miłośnikami jego twórczości, nie powinni narzekać – mogą poznawać świat pisarza w jego najpiękniejszej formie.

d1vzcyb

Jednocześnie Kundera twardo stąpał po ziemi. Wręcz do bólu. W jego powieściach nie brakuje filozoficznych rozważań, jednak niemal zawsze dotyczą one codzienności, tego, co namacalne. O miłości mówił na przykładach, które spotykają każdego z nas. O rozterkach dotyczących wierności ideom – również. Zachwycały go rzeczy, które na co dzień pomijamy, nie zauważając nawet ich istnienia. Kundera potrafił na ich podstawie tworzyć przemyślenia, które zostają w umyśle na długo po odłożeniu kolejnej książki.

Uwielbiał analizy słów, często rozbierał na czynniki pierwsze ich znaczenie, przesiewając przez sito różnych języków. To sprawiało, że Kunderę trzeba traktować raczej dosłownie, że jego przekaz jest precyzyjny, że trudno zawieść się na jego twórczości.

d1vzcyb

Byłoby banałem stwierdzić, że takich ludzi w naszych czasach już nie ma. Pozwolę sobie więc chociaż na stwierdzenie, że takiego pisarza już nie będzie. Swadę, z jaką pisał, nadało mu wychowanie wśród Czechów, którzy od zawsze wyróżniali się oryginalnym, niekonwencjonalnym podejściem do życia. Na to nałożyły się cechy charakteru nabyte we Francji, swego rodzaju idealizm, pieczołowitość, umiłowanie logiki.

Jean-Pierre Faye i Milan Kundera Getty Images
Jean-Pierre Faye i Milan KunderaŹródło: Getty Images, fot: Etienne MONTES/GAMMA-RAPHO

Kundera udowodnił, że geniusz to nie półbóg świecący jaskrawym blaskiem z piedestału. Geniusz składa się z ludzkich cech, których wykorzystanie zależy wyłącznie od nas samych.

d1vzcyb

W środę 12 lipca 2023 r. agencja Reutera (za publiczną czeską telewizją) podała informację o śmierci Milana Kundery. Świat żegna jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy.

Dawid Góra, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj