Trwa ładowanie...
d3uw59r

Mikołajek urodził się z jajka, a teraz nie zamierza iść na emeryturę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mikołajek urodził się z jajka, a teraz nie zamierza iść na emeryturę
(Inne)
d3uw59r

Mikołajek nie zamierza przechodzić na wcześniejszą emeryturę – powiedziała Anne Goscinny, córka René Goscinnego , autora książek o Mikołajku z ilustracjami Jeana-Jacques'a Sempé , które ukazują się już od 50 lat. 10 niepublikowanych dotąd historyjek, czyli książka Nieznane przygody Mikołajka , trafia właśnie do polskich księgarń.

Nieznane przygody Mikołajka zawierają m.in. takie historyjki jak „Jajko wielkanocne”, „Telewizja u Kleofasa” czy „Balon”, które Anne Goscinny odnalazła po śmierci swojego ojca. O ich istnieniu nie wiedział do niedawna nawet ilustrator książeczek Jean-Jacques Sempé . Tomik zawiera także pierwsze opowiadanie o Mikołajku, które ukazało się 50 lat temu, 29 marca 1959 r., w regionalnym dzienniku „Sud-Ouest Dimanche”.

Anne Goscinny odwiedziła Polskę w związku z promocją nowego tomu przygód Mikołajka.
- Mikołajek jest częścią mojego życia, opowiadania o nim to była jedyna książka ojca, którą czytałam jeszcze przed jego śmiercią. Poza tym miałam podobne życie jak Mikołajek, w którym byli rodzice, szkoła, nauczycielka, koledzy - mówiła w środę podczas spotkania z wielbicielami Mikołajka, Anne Goscinny.
Jak mówiła, najbliższą jej postacią z opowiadań o Mikołajku jest matka chłopca.
- Wiem, tak jak ona, co znaczy wychowywać dziecko i ile trudu to kosztuje - zaznaczyła z uśmiechem. W tym roku minęło 50 lat od powstania pierwszego opowiadania o małym urwisie. Jak powiedział wydawca książki, prezes wydawnictwa Znak, Henryk Woźniakowski, Mikołajek narodził się z jajka, bo pierwsze opowiadanie Goscinnego jest właśnie o chowaniu jajek wielkanocnych w ogrodzie domu Mikołajka. Tam też, poza głównym bohaterem, poznajemy jego mamę i tatę, a także ich sąsiada pana Blédurt - powiedział wydawca książki. Wspomniał także, że poza narodzinami z jajka Mikołajek dodatkowo został ochrzczony winem.
- Mało osób wie, że jego imię pochodzi od nazwy słynnej we Francji sieci sklepów z winem. I to jest pewnie powód szampańskiego humoru mikołajkowych przygód - dodał.

Według Woźniakowskiego, o sukcesie Mikołajka w Polsce świadczą przede wszystkim liczby.
- W tej chwili sprzedany nakład dwóch tomów pt. Nowe przygody Mikołajka , wydanych przed kilku laty, przekroczył już 0,5 mln egzemplarzy - poinformował.
Nakład wydawanych obecnie Nieznanych przygód Mikołajka to ponad 100 tys. egzemplarzy.

Jak podkreślił Woźniakowski, przygody Mikołajka czytają nie tylko dzieci, ale także dorośli.
- Bo to jest książka także dla rodziców. U Mikołajka genialnie pokazano świat dorosłych oczyma dziecka i sądzę, że tylko dorośli są w stanie docenić głębię ironii i humoru, z jakim ten świat dużych jest przedstawiony - mówił prezes Znaku.

Przygody Mikołajka i jego kolegów o zabawnych imionach - jak np. Alcest, Godfryd, Kleofas, Euzebiusz i Ananiasz - będzie można także zobaczyć w kinach. Film wyreżyserował twórca „Zakochanego Szekspira” Laurent Tirard, a w rolę Mikołajka wcielił się 9-letni Maxime Godart. Film w polskich kinach pojawi się 4 grudnia.

d3uw59r

Podziel się opinią

Share

d3uw59r

d3uw59r