Trwa ładowanie...

Mija 64. rocznica deportacji Anny Frank do obozu Auschwitz

Mija 64. rocznica deportacji Anny Frank do obozu AuschwitzŹródło: Inne
d1n16fq
d1n16fq

W piątek przypada 64. rocznica deportacji do niemieckiego obozu Auschwitz 15-letniej Żydówki Anne Frank . Napisany przez nią dziennik jest jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu.

Czteroosobowa rodzina Franków - ojciec Otto, matka Edith, oraz dzieci Margot i Anne - została deportowana do Auschwitz ostatnim transportem, jaki dotarł z terenu okupowanej Holandii w ramach hitlerowskiej akcji ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

d1n16fq

Transport wyjechał z obozu przejściowego w Westerbork 3 września. Było w nim 1019 Żydów, w tym 79 dzieci. 5 września dotarł do Auschwitz II-Birkenau. Po selekcji na rampie Niemcy zgładzili w komorach gazowych 549 osób. Pozostali, w tym Frankowie, zostali skierowani do obozu.

Holokaust przeżył jedynie ojciec Otto, którego oswobodziła z Auschwitz Armia Czerwona 27 stycznia 1945 roku. Matka zmarła w obozie tuż przed wyzwoleniem, w styczniu 1945 roku. Obie dziewczynki zostały przeniesione w październiku do obozu Bergen-Belsen, gdzie zmarły na tyfus w marcu 1945 roku.

Anne Frank urodziła się w 1929 roku we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech. Po dojściu Hitlera do władzy w roku 1933 Otto i Edith Frankowie z córkami - Anne i Margot - uciekli do Amsterdamu.

W 1940 roku Niemcy zajęli Holandię i rozpoczęli prześladowanie Żydów. Dwa lata później Margot została wezwana do stawienia się w obozie pracy przymusowej w Niemczech. Rodzina postanowiła się ukryć. Kryjówką stała się opuszczona oficyna kamienicy w Amsterdamie. Frankom pomagało kilku byłych pracowników biura Otta.

d1n16fq

Ukrywająca się Anne prowadziła dziennik. Zapiski miały formę listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty. Ostatni z nich nosił datę 1 sierpnia 1944 roku. Został napisany na trzy dni przed aresztowaniem.

W sierpniu 1944 roku ktoś wydał ukrywających się Żydów. Wszyscy trafili do obozu, najpierw do Westerbork, a później do KL Auschwitz.

Dziennik Anne Frank ukazał się po raz pierwszy w 1947 roku. Do dziś przetłumaczono go na prawie 70 języków.

W Westerbork w latach 1939-1941 funkcjonował holenderski obóz internowania dla żydowskich uchodźców z Niemiec i innych krajów. Po przejęciu go przez Niemców w latach 1942-1944 deportowano stamtąd do miejsc zagłady około 100 tys. osób, z czego prawie 55 tys. Żydów do Auschwitz.

d1n16fq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n16fq