Trwa ładowanie...

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Międzynarodowy Festiwal OpowiadaniaŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Kilkudziesięciu pisarzy z całej Europy przyjechało na rozpoczęty we Wrocławiu w środę II Międzynarodowy Festiwal Opowiadania . Podczas inauguracji imprezy ogłoszono wyniki studenckiego konkursu na przekład współczesnego opowiadania.

W kategorii język chorwacki wygrała studentka politologii Uniwersytetu Wrocławskiego Małgorzata Sidorowska. Studentka przetłumaczyła opowiadanie Nenada Velickovica z Bośni i Hercegowiny, Franek w kraju zachodzącego słońca. Jak powiedziała laureatka, jest to bardzo osobista wypowiedź autora dotycząca wojny na Bałkanach i obecnej sytuacji w Bośni. Sidorowska dodała, że języka chorwackiego, który jest jej pasją, nauczyła się sama.

Przyznano też nagrody w innych kategoriach językowych, m.in. za tłumaczenie z języka angielskiego wyróżniono Michała Szotę z Uniwersytetu Wrocławskiego, za język niderlandzki Agnieszkę Morawską również z wrocławskiej uczelni.

Do Wrocławia przyjechali pisarze z Polski, Niemiec, Irlandii, Chorwacji, Ukrainy i Bośni i Hercegowiny. Podczas otwarcia festiwalu jeden z organizatorów Jakub Pigoń z Uniwersytetu Wrocławskiego powiedział, że jest to festiwal miłośników słowa.
– Wszyscy potrafimy opowiadać, jednym wychodzi to lepiej innym gorzej. Nie będzie niczym dziwnym, jeśli powiem, że uczestnicy festiwalu opowiadają znakomicie. Ten festiwal to święto opowiadania – mówił Pigoń.

Pomysłodawczynią festiwalu jest znana pisarka Olga Tokarczuk . Wrocławianie podczas imprezy, która zakończy się w niedzielę, będą mogli wziąć m.in. udział w dyskusjach panelowych dotyczących opowiadania. Atrakcją festiwalu będzie maraton opowiadań na jednej ze scen Teatru Polskiego, na Dworcu Świebodzkim. Kilkunastu autorów przeczyta publiczności swoje opowiadania. Utwory będą czytane w oryginale. Na telebimie pojawiać się będzie ich polskie tłumaczenie.

Po raz pierwszy podczas imprezy odbędą się warsztaty przekładu literackiego dla studentów. Festiwal zakończy spotkanie w Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie k. Jeleniej Góry. Willa pisarza i laureata Nagrody Nobla z roku 1912 jest literackim muzeum oraz Centrum Spotkań, Wymiany i Badań.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj