Trwa ładowanie...
fantastyka
23-04-2010 13:22

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w ŁodziŹródło: Inne
d2yuziy
d2yuziy

Brytyjczycy Pat Mills oraz Clint Longley, twórcy serii Slaine, będą gwiazdami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu "KOMIKS 2003" w Łodzi. Razem z nimi do Łodzi przyjadą Phil Hall oraz Martin Shipp - redaktorzy popularnego, internetowego magazynu komiksowego "Borderline".

Goście z Wielkiej Brytanii przyjadą do Łodzi w ramach programu promocji brytyjskiego science-fiction i fantasy "Imagine This" prowadzonego przez British Council. Czternasta już edycja imprezy odbędzie się w dniach 24-26 października w Łódzkim Domu Kultury.

W Łodzi zjawią się oczywiście klasycy polskiego komiksu. Prosto z Belgii, wraz z polskim wydaniem najnowszego albumu Halloween BluesBlues, przyjedzie Zbigniew Kasprzak (znany dzięki serii Yans). Z miłośnikami historyjek obrazkowych spotkają się też Janusz Christa (Kajko i Kokosz), Tadeusz Baranowski (Orient Men, Praktyczny Pan), Szarlota Pawel (Kleks), Henryk Chmielewski (Tytus, Romek i A'Tomek) i Bohdan Butenko (Kwapiszon, Gucio i Cezar). Pojawią się też Jerzy Szyłak, Jacek Michalski i Wojciech Birek.

Licznie reprezentowane będą młodsze pokolenia rysowników i scenarzystów. W programie festiwalu znalazły się spotkania z Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim (Jeż Jerzy, Tymek i Mistrz), Piotrem Kowalskim (Gail), Filipem Myszkowskim, Robertem Adlerem i Tobiaszem Piątkowskim (48 Stron), Tomaszem Piorunowskim i Piotrem Kabulakiem (Paula), Przemysławem Truścińskim, Joanną Karpowicz, Robertem Służałym, Krzysztofem Ostrowskim (Plastelina), Dennisem Wojdą i Krzysztofem Gawronkiewiczem (Mikropolis).

d2yuziy

Zgodnie z tradycją piątek, 24 października upłynie pod znakiem komiksu dla najmłodszych. Rozstrzygnięty zostanie konkurs zorganizowany przez redakcję "Misia". Pojawi się też kilka nowych komiksów edukacyjnych, wydanych przez Urząd Miasta Łodzi, dotyczących niebezpieczeństw otaczającego nas świata. Nie zabraknie warsztatów rysunkowych dla dzieci. W piątek swoje dziesięciolecie będzie obchodził poznański magazyn komiksowy "AQQ".

W sobotę Kamil Śmiałkowski poprowadzi warsztaty dla scenarzystów. Swoje spotkanie będą mieć forumowicze internetowego portalu "Nowa Gildia". Poza tym program przewiduje prelekcje na temat komiksu brytyjskiego. Wieczorem rozstrzygnięty zostanie konkurs towarzyszący festiwalowi (na konkurs przyszło ponad sto prac, w tym z Brazylii, Włoch, Czech i Rosji). Krakowski Klub Komiksu wręczy nagrody "K'03".

Niedziela to kilka bloków programowych. Jeden skierowany jest do dzieci, które, oprócz spotkań z Papciem Chmielem, Szarlotą Pawel i Bohdanem Butenką, poznają redaktorów magazynów "Kaczor Donald" i "Witch". Blok mangowy to nie tylko informacje o rynku komiksowym w Japonii, projekcje anime i konkursy z nagrodami. Festiwalowi goście będą mogli zobaczyć też ceremonię parzenia herbaty.

Kolejny blok to fantastyka, a w nim: 21. urodziny miesięcznika "Fantastyka", spotkania z pisarzami: Andrzejem Sapkowskim i Tomaszem Kołodziejczakiem, prelekcje na temat filmów i komiksów s-f oraz fantasy. W niedzielę odbędzie się też sympozjum naukowe oraz... turniej rycerski przed budynkiem ŁDK.

d2yuziy

W trakcie festiwalu można będzie obejrzeć aż pięć wystaw, zrobić zakupy na pękającej w szwach giełdzie, zdobyć autografy ulubionych twórców oraz wziąć udział w wieczorno-nocnej imprezie muzycznej. Podobnie jak przed rokiem przez trzy festiwalowe dni ukazywać się będzie festiwalowa gazeta "eMeFKa News".

Organizatorzy zapraszają na festiwal także osoby niepełnosprawne. Budynek ŁDK posiada podjazdy i windy, którymi bez problemu mogą poruszać się inwalidzkie wózki.

Organizatorami festiwalu są: Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie Twórców "CONTUR" i "Komiks Forum".

d2yuziy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yuziy