Trwa ładowanie...

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją RasowąŹródło: Inne
d4aqzmf
d4aqzmf

Walka z rasizmem w życiu codziennym jest tematem przypadającego się dziś Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową.

„Żadne państwo nie może mówić, że jest wolne od rasizmu i dyskryminacji rasowej” - głosi komunikat prasowy ONZ. Czytamy w nim również o nowych formach rasizmu - przestępczości w sieci i rozpowszechnianiu ideologii rasistowskich w Internecie.

Marcin Kornak, prezes stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, które monitoruje przejawy rasizmu w Polsce ocenia, że rząd i polskie instytucje państwowe nie mają zwartej, przemyślanej strategii przeciwdziałania rasizmowi.
– Państwo nie koncentruje się na tych sprawach, nie podejmuje żadnych specjalnych działań – podkreślił.

Wskazał głośną ostatnio sprawę witryny internetowej polskiego oddziału jednej z zagranicznych organizacji - Blood and Honour, która publikuje dane osób, które uważa za wrogów. Są wśród nich osoby publiczne, przedstawiciele organizacji feministycznych, gejowskich. Według stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, które chce jej zamknięcia, witryna ta jest szczególnie niebezpieczna, bo zaczęła skupiać wokół siebie różne organizacje neofaszystowskie i rasistowskie. (W prokuraturze rejonowej dla Warszawy-Śródmieścia prowadzone jest śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu i rasizmu na witrynie).

Zbigniew Urbański z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji podkreślił, że w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji działa zespół monitorujący strony internetowe pod względem m.in. zawartości treści faszystowskich. Jak zaznaczył, możliwość ich zlikwidowania i dotarcia do autorów zależy jednak od tego, na serwerze jakiego kraju jest zainstalowana. Także w Centralnym Biurze Śledczym działa zespół zajmujący się rasizmem i ksenofobią; funkcjonariusze zbierają m.in. informacje dotyczące ewentualnych akcji rasistowskich.

d4aqzmf

Organizacje pozarządowe przekonują, że rasizm w Polsce ma wiele twarzy. Media donosiły m.in. o wznoszeniu okrzyków faszystowskich i o pozdrawianiu się w geście hitlerowskim m.in. przez członków Młodzieży Wszechpolskiej. Organizacje wskazują też, że w kioskach z prasą dostępne są materiały o treściach rasistowskich i neofaszystowskich, takich jak (...) pisma „Tylko Polska” i „Szczerbiec”. Z danych podanych w marcu w Sejmie przez zastępcę prokuratora generalnego, Irenę Okrągłą, w 2005 r. prokuratura wszczęła 43 postępowania w sprawach o propagowanie faszyzmu, naruszanie praw i wolności oraz przemocy na tle rasowym. Obecnie toczy się jeszcze sześć postępowań, w siedmiu ubiegłorocznych sprawach jest już akt oskarżenia, a w dwóch - wyroki i kary grzywn.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową ustanowiono w 1996 roku dla uczczenia ofiar pokojowej demonstracji w Sharpeville. 21 marca 1960 roku w tym mieście południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu. 21 grudnia 1965 roku przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne NZ Międzynarodowa Konwencja w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji. Jest to najstarsza konwencja Narodów Zjednoczonych odnosząca się do praw człowieka, która została ratyfikowana przez największą liczbę państw (170).

d4aqzmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqzmf