„Chrońmy Płomyk Nadziei” to przesłanie UNHCR na tegoroczny Dzień Uchodźcy.
Co to znaczy „uchodźca”? W prawie międzynarodowym uchodźcy to osoby, które nie mogą lub nie chcą wrócić do swojego kraju z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniami ze względu na rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne lub przynależność do grupy społecznej. Prawo międzynarodowe nie mówi jednak o niezwykłej sile ducha, która sprawia, że nadzieja podąża za uchodźcami wszędzie, gdzie się znajdą.
*Książki o uchodźcach Książki o uchodźcach*
Większość uchodźców na świecie to kobiety i dzieci – obchodząc Światowy Dzień Uchodźcy myślimy zwłaszcza o cichej wytrwałości i sile milionów matek i żon, które dbają o jedność rodziny nawet w najtrudniejszych warunkach. Robią wszystko, aby nie zgasł płomień nadziei. Są prawdziwymi bohaterkami i zasługują na nasz szacunek.
Każdego dnia jesteśmy świadkami niezwykłej odwagi i wytrwałości uchodźców, którzy stracili w życiu wszystko.Każdy dzień spędzony na wygnaniu i ucieczce to dla nich zbyt długo. Dlatego też Dzień Uchodźcy powinien być dla nas wszystkich okazją, aby poświęcić im chwilę refleksji. Jeśli oni nie chcą się wyzbyć nadziei, jak my sami możemy zrobić im coś takiego?
Choć mówimy o milionach ludzi, którzy bardzo się od siebie różnią – tak, jak prosta afrykańska kobieta, uciekająca przed wojną, różni się od uniwersyteckiego profesora, skazanego za poglądy na karę śmierci – łączy ich jedno: nadzieja na lepszą przyszłość, na odbudowanie życia w kraju, w którym panuje pokój. Pomóżcie chronić ten płomyk nadziei, nie tylko w Światowym Dniu Uchodźcy, ale każdego dnia. Skontaktujcie się z krajową, regionalną lub lokalną organizacją, która pomaga uchodźcom. Dużo jest do zrobienia.