Trwa ładowanie...
d310kix

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Instytutem Cervantesa

d310kix
d310kix

23. kwietnia poznamy nazwisko laureata kolejnej edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie za najlepsze tłumaczenie literackie. To już piąta edycja konkurs, w którym o nagrodę za najlepszy przekład będą walczyć najlepsi tłumacze literatury hiszpańskiej.

Do tegorocznej nagrody mogą kandydować przekłady w każdym z pięciu urzędowych języków Hiszpanii opublikowane w zeszłym roku.

Nagroda jest wyrazem uznania dla zasług i trudu tłumaczy literatury hiszpańskojęzycznej w Polsce, bez których pracy nie można w ogóle mówić o zaistnieniu literatury obcej w danym kraju, zwraca uwagę na znaczenie obecności literatury hiszpańskojęzycznej, jej autorów, tłumaczy i wydawców na scenie polskiej.

W latach ubiegłych laureatami nagrody byli kolejno: równorzędnie Elżbieta Komarnicka (za przekład Ogony jaszczurki , Juan Marsé , Świat Książki) i Carlos Marrodán Casas (za przekład Jutro, w czasie bitwy, o mnie myśl , Javier Marías , Muza), Filip Łobodziński za przekład W cieniu inkwizycji z cyklu <#link|seria|8483|Przygody kapitana Alatriste#>, Arturo Pérez-Reverte, Muza, Ewa Zaleska za przekład Żołnierze spod Salaminy , Javier Cercas , W.A.B. Wojciech Charchalis za przekład Makbara , Juan Goytisolo , Wydawnictwo W.A.B.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Odwołując się do tej odwiecznej tradycji związanej z dniem św. Jerzego – patronem zakochanych –, każdy z przybyłych na spotkanie otrzyma różę.

Warto nadmienić, że w tym dniu zbiega się wiele dat szczególnych – na ten dzień przypada rocznica śmierci Miguela de Cervantesa , a także Wiliama Szekspira oraz Inca Garcilaso de la Vega . Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona , Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova i Manuela Mejía Vallejo.

d310kix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310kix