Międzynarodowe Centrum Kultury laureatem Nagrody Wyszehradzkiej
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zostało laureatem kulturalnej Nagrody Wyszehradzkiej za 2006 rok.
O przyznaniu nagrody zdecydowali przedstawiciele ministerstw kultury państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w Krakowie na swojej XV naradzie.
Jak poinformował minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, szefowie resortów kultury Czech, Słowacji, Węgier i Polski postanowili rekomendować do tegorocznej nagrody krakowską instytucję. Ich rekomendacja jest wiążąca.
– Międzynarodowe Centrum Kultury jest instytucją, która szczególnie aktywnie działa w dziedzinie kultury w regionie wyszehradzkim – zaznaczył.
Podczas XV narady ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej powołano nowy program stażowy „Młodzi Sąsiedzi” dla początkujących artystów z czterech państw. Na roczne staże w poszczególnych krajach będzie mogło wyjechać kilkadziesiąt osób.
– Chcemy w ten sposób potworzyć możliwość bliższego poznania dla ludzi wkraczających na swoją drogę artystyczną – powiedział Ujazdowski.
Ministrowie ustanowili też zespół roboczy zajmujący się ochroną dziedzictwa kulturowego w nowoczesnych warunkach oraz rozmawiali o możliwości powołania wspólnego cyfrowego kanału telewizyjnego, prezentującego dorobek kulturalny państw grupy.
Jak wyjaśnił minister kultury Republiki Słowackiej Marek Madaric, kanał wzorowany na zachodnioeuropejskim Arte miałby powstać w ramach współpracy telewizji publicznych. O uwarunkowaniach prawnych, technologicznych i ekonomicznych takiego przedsięwzięcie będą dyskutować eksperci, podczas następnego spotkania ministrów kultury w styczniu przyszłego roku w Budapeszcie.
W krakowskim spotkaniu po raz pierwszy uczestniczyli obserwatorzy z Ukrainy oraz niezależnych organizacji z Białorusi. Ministrowie kultury postanowili przekazać cześć posiadanych funduszy w ramach Grupy Wyszehradzkiej na organizację wymiany kulturalnej z Ukrainą oraz wsparcie niezależnych wydarzeń kulturalnych na Białorusi.
– Obecność gości z Ukrainy i Białorusi miała kluczowe znaczenie. Rozmawialiśmy nie tylko o aktywności wewnątrz Grupy, ale także o działaniach na zewnątrz, co jest związane ze wschodnim wymiarem Unii Europejskiej – poinformował minister Ujazdowski.
Wiceminister kultury Czech Petra Smolikowa cieszy się, że oprócz kontynuowania już istniejących projektów, w Krakowie zdecydowano też o ustanowieniu nowych oraz rozmawiano o pomysłach i wyzwaniach na przyszłość.
Według sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Węgier Katalin Bogyay, podczas styczniowego spotkania w Budapeszcie zaprezentowana zostanie zbiór dzieł młodych pisarzy przetłumaczonych na poszczególne języki oraz język angielski. Zagra tam też zespół jazzowy złożony z muzyków reprezentujących cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej.