Trwa ładowanie...
d2olowy

Międzynarodowa konferencja mickiewiczowska w Stambule

d2olowy
d2olowy

W Stambule rozpoczęła się we wtorek międzynarodowa konferencja mickiewiczowska pod hasłem „ Mickiewicz - Turcja – Europa”. Obrady odbywają się w jednej z sal pałacu sułtanów Topkapi w historycznym sercu Stambułu.

Konferencję zorganizowano z inicjatywy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej; filią tej placówki jest Muzeum Mickiewicza w Stambule.

W inauguracji konferencji wzięli udział m.in. konsul generalny RP w Stambule Mirosław Stawski i szef warszawskiego Muzeum Literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek, dyrektorzy goszczącego konferencję Muzeum Pałacu Topkapi - Ilbu Oltayder oraz Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej - Saracettin Sahim.

Organizację konferencji wspierał także Wydział Orientalistyki UW oraz ministerstwa kultury - polskie i tureckie, a także władze śródmiejskiej dzielnicy Eminonu, w której w dawnej rezydencji wielkich wezyrów i gubernatorów - Pałacu Ibrahima Paszy - znajduje się siedziba Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej.

d2olowy

Wśród zgromadzonej publiczności nie zabrakło mieszkańców Adampola - polskiej osady założonej w 1842 roku przez księcia Adama Czartoryskiego.

- Dla nas Mickiewicz i epoka, w której żył, to nie czasy dawne, ale jakby wczoraj, my nadal żyjemy trochę ich życiem - powiedział wójt Adampola Daniel Ochocki.

- Stosunki między Polską a Turcją są bardzo dobre. Nadszedł czas na uaktywnianie kontaktów między środowiskami akademickimi i muzealnymi. Dzisiejsze wyjątkowe wydarzenie to okazja, by nadać im nowy impuls - podkreślił konsul Stawski.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Odrowąż-Pieniążek, konferencja dowodzi, że w stosunkach turecko-polskich, w których czasy wojen przeplatały się z czasami przyjaźni, nadchodzi czas konkretnych inicjatyw i zacieśniania współpracy.

d2olowy

- Jak czytamy w tytule jednego z wystąpień, Mickiewicz to także wieszcz zjednoczonej Europy - dodał.

*Odrowąż-Pieniążek podkreślił też, że Polacy nadal czują się związani z Turcją właśnie poprzez postać Adama Mickiewicza . * W swoich wystąpieniach tureccy gospodarze powracali do obecności polskich imigrantów, dla których w XIX wieku osmańskie imperium stało się drugą ojczyzną.

W konferencji, na którą zgłoszono blisko 30 referatów, uczestniczą mickiewiczolodzy i orientaliści z wielu liczących się ośrodków akademickich w Polsce oraz Instytutu Badań Literackich PAN, a ze strony tureckiej - pracownicy naukowi uniwersytetów w Ankarze i Konya, placówek muzealnych i kulturalnych oraz stowarzyszeń polsko-tureckich z Ankary i Stambułu. Ponadto przyjechali przedstawiciele nauki z Moskwy, Turynu i Paryża.

d2olowy

Muzeum Adama Mickiewicza w stambulskiej dzielnicy Pera (dzisiaj Beyoglu) powstało z inicjatywy tureckiej. Stary drewniany budynek, w którym mieszkał poeta, spłonął w pożarze jeszcze w XIX wieku. Zastąpił go murowany budynek, który władze tureckie wykupiły z rąk prywatnych i przeprowadziły remont.

Nową ekspozycję, przygotowaną przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, udostępniono w 2005 roku. Wówczas też przemianowano nazwę ulicy Słodkich Migdałów, przy której stoi dom, na ul. Mickiewicza.

Informacja na temat konferencji ukazała się w niedzielnym wydaniu dziennika „Milliyet”, a także w serwisie agencji prasowej Ihlas News Agency.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj