Trwa ładowanie...
Mickiewicz
23 kwietnia 2010, 13:25

Mickiewicz zagościł w Odessie na dobre

Mickiewicz zagościł w Odessie na dobreŹródło: Inne
d113obt
d113obt

W Odessie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza. Uroczystość odbyła się w ramach jubileuszowych obchodów 210 rocznicy założenia miasta.

Adam Mickiewicz za działalność w tajnych związkach patriotycznych został w 1824 roku zesłany do centralnych guberni Rosji. Po krótkim pobycie w Petersburgu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z przyszłymi dekabrystami, poetę odesłano do Odessy.

Pobyt Mickiewicza w Odessie był dla poety niezwykle ważnym doświadczeniem.

To właśnie w Odessie i podczas podróży na Krym powstały najpiękniejsze liryki polskiego poety. Sonety krymskie Adama Mickiewicza wraz z drugim cyklem Sonetami odeskimi znalazły się w tomie zatytułowanym Sonety, wydanym w Moskwie już w 1826 roku.

Dominującym motywem Sonetów krymskich jest smutek, poczucie samotności i tęsknota za utraconą ojczyzną. Mickiewicz podejmuje także refleksję nad ludzkim losem, przemijaniem i rozdarciem wewnętrznym wiecznego tułacza. Janusz Odrowąż-Pieniążek podkreśla, że motywy autobiograficzne ukazują ewolucję autora po zetknięciu się ze światem salonów. Utwory spowodowały też swoistą sonetomanię, trwającą przez wiele lat.

Autorem pomnika Adama Mickiewicza w Odessie jest ceniony na Ukrainie Aleksander Kniazyk. W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział polska delegacja z ministrem kultury Waldemarem Dąbrowskim na czele oraz minister kultury Ukrainy Jurij Bohucki.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj