"Miastowi. Slow food i aronia losu" Anny Kamińskiej już w księgarniach
Miastowi to 21 opowieści „uciekinierów z wielkiego miasta”. Autorka udowadnia że nawet na zabitej wsi można usłyszeć piękną historię, poznać ciekawych ludzi, otwartych na innych i świat i nauczyć od nich czegoś nowego.
* Miastowi Anny Kamińskiej (Wydawnictwo Trio) to 21 opowieści „uciekinierów z wielkiego miasta”. Autorka udowadnia że nawet na zabitej wsi można usłyszeć piękną historię, poznać ciekawych ludzi, otwartych na innych i świat i nauczyć od nich czegoś nowego.*
Każda opowieść to historia człowieka z miasta, który poszukuje siebie i swojego miejsca na ziemi. To często także love story (rzadko kiedy człowiek ucieka na koniec świata sam). To też filmowa historia z obfitującym w zwroty akcji scenariuszem, który napisało życie. To nowe smaki i kuchnia, jakiej nie spodziewalibyśmy się na polskiej prowincji. To także ważne uwagi fakty, składające się na historię naszego kraju i niesamowite sploty okoliczności, które pokazują, że nad dążeniem do realizacji marzeń i poszukiwaniem szczęścia w jakimś miejscu unosi się coś więcej. Coś, co powoduje, że los odważnym sprzyja. Że w realizacji tego, co wyśnione i wymarzone, jest jakaś metafizyka.
"Autorka opisuje z jednej strony ludzkie ekscentryczności, z drugiej natomiast – niezaprzeczalną odwagę w ich realizacji. Indianin z wyboru w świętokrzyskich Kapkazach, Gruzin wznoszący toasty w mazowieckich Kozerkach, rekonstruktorka lwowskiego dworku w podwarszawskiej Kuklówce czy mieszkanka domu powstałego w miejscu starego młyna w Nowym Gaju – to tylko niektóre z odsłon tytułowych „miastowych”. Lektura zamieszczonych w książce opowieści odsłania przed czytelnikiem niewidoczną, bo skrytą pod płaszczem polskiej prowincji, egzotykę postaci i miejsc" - pisze w recenzji książki dla Wirtualnej Polski Katarzyna Frukacz. I dalej:
"Czytając kolejne rozdziały, wytyczające szlak podróży autorki po zapomnianych odludziach, tropem wszelkich przejawów ludzkiej inwencji, trudno nie pozazdrościć bohaterom pasji i konsekwencji w realizacji marzeń. Równie ciężko uwolnić się od miejscami hurraoptymistycznej wizji życia w zgodzie z sobą i wszechświatem, którą Kamińska roztacza konsekwentnie w całej książce. Poczas lektury można niekiedy odnieść wrażenie, że obcujemy z – jakkolwiek paradoksalnie to brzmi – reporterską utopią. Reporterską – bo bazującą na autentycznym materiale, zebranym w terenie przez dziennikarkę (część rozdziałów tworzą prasowe przedruki). Utopią – bo w całej swej idylliczności po trosze bajkową".
* Anna Kamińska - (ur. 1980 r. w Żyrardowie), absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Żyrardowie i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dwa lata studiowała też podyplomowo dziennikarstwo na UW.*Pracowała jako reporterka radiowa, dziennikarka POLSKA The Times, researcherka w TVN Style, dziennikarka w prasie kobiecej, obecnie jako scenarzysta i wydawca programów w POLSAT Cafe. Publikuje w Wysokich Obcasach (Gazeta Wyborcza) oraz magazynach: Malemen i Zwierciadło. Ma na swoim koncie książkę Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych , wydaną w 2010 r. W swoich tekstach (wywiady i reportaże) porusza tematykę kobiecą i społeczną. Pracując nad książką "Miastowi" kupiła starego jeepa, przeszła na dietę wegetariańską i wyrzuciła z domu telewizor.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Trio. Patronat medialny nad książką objęła Wirtualna Polska.
[oprac. GW]