Trwa ładowanie...
d3big60
teatr
23-04-2010 13:45

Medal Papieskiej Rady ds. Kultury dla Leszka Mądzika

d3big60
d3big60

Twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik otrzyma medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per artem ad Deum podczas rozpoczynającej się w poniedziałek w Targach Kielce wystawy SacroExpo.

Jak poinformowała Barbara Sipa z Targów Kielce, Papieska Rada ds. Kultury postanowiła nagrodzić reżysera za wybitne dokonania i dla uczczenia 40-lecia jego pracy artystycznej.

Papieska Rada ds. Kultury, utworzona została w 1982 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Medal Per artem ad Deum, który towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, przyznawany jest od czterech lat. Laureatami nagrody zostali poprzednio rzeźbiarz prof. Stanisław Słonina, rzeźbiarz i projektant prof. Dobrosław Bagiński oraz pracownia witraży Furdyna z Krakowa.

Leszek Mądzik urodził się 5 lutego 1945 roku w Bartoszowinach na Kielecczyźnie. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych w Kielcach, w latach 1966-70 studiował historię sztuki na Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wtedy zainteresował się teatrem i w roku 1969 założył Scenę Plastyczną KUL. Zrealizował piętnaście premier. Teatr Mądzika brał udział w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach na wszystkich kontynentach, wielokrotnie przywożąc z nich nagrody i wyróżnienia.

d3big60

Najnowszy spektakl Sceny Plastycznej KUL zatytułowany „Bruzda” kielczanie będą mogli obejrzeć w przeddzień wystawy SacroExpo w niedzielę w Ekumenicznej Świątyni Pokoju.

IX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo potrwa do środy. W tym roku listę wystawców tworzy 245 firm z 12 krajów. Targom towarzyszą koncerty, wystawy, spektakle oraz warsztaty i konferencje naukowe, m.in. wystawa XVIII- i XIX-wiecznych ikon pochodzących z przemytu, finał VIII Festiwalu Piosenki Religijnej, międzynarodowa konferencja „Kościoły naszych czasów”, poświęcona architekturze i sztuce sakralnej.

d3big60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3big60

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj