Medal Gloria Artis dla dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej
Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Antoni Cybulski, zosta艂 w 艣rod臋 uhonorowany medalem "Zas艂u偶ony Kulturze - Gloria Artis" przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego - poinformowa艂 PAP wydzia艂 prasowy MNiDN.
Mam zaszczyt uhonorowa膰 pana za stworzenie 偶ywego miejsca pami臋ci o wybitnym polskim pisarzu. Dzi臋kuj臋 za wysi艂ek i zach臋cam do dalszej pracy w sferze kultury i edukacji - powiedzia艂 podczas uroczysto艣ci minister Ujazdowski.
Antoni Cybulski jest dyrektorem Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (woj. podlaskie) od 1974 roku. W ci膮gu kilku lat jego pracy plac贸wka rozros艂a si臋 z trzech do sze艣ciu sal wystawowych. Nawi膮za艂 kontakt z rodzin膮 Sienkiewicz贸w i Poloni膮 ameryka艅sk膮, od kt贸rej otrzyma艂 cenne pami膮tki i unikalny ksi臋gozbi贸r.
Muzeum mie艣ci si臋 w zabytkowym budynku. Niegdy艣 pe艂ni艂 on funkcj臋 oficyny przy nieistniej膮cym ju偶 dworku, w kt贸rym urodzi艂 si臋 Henryk Sienkiewicz .
Jak powiedzia艂 PAP dyrektor wsp贸艂pracuj膮cego z muzeum 艁ukowskiego O艣rodka Kultury (艁OK), Jaros艂aw Juchniewicz, w muzeum w Woli Okrzejskiej znajduj膮 si臋 egzemplarze wszystkich wyda艅 ksi膮偶ek Sienkiewicza. To wydania z ca艂ego 艣wiata, w prawie wszystkich j臋zykach, w tym po arabsku, chi艅sku, japo艅sku czy w jidysz, a nawet wydrukowane w alfabecie Braila - zapewni艂 Juchniewicz.
Jak poinformowa艂, muzeum posiada te偶 dokumenty Sienkiewicza, m.in. akt chrztu i akt 艣lubu, a tak偶e pami膮tkowe medale, w tym medal zwi膮zany z literack膮 nagrod膮 Nobla.
Ponadto w muzeum zgromadzono wycinki z gazet z czas贸w Sienkiewicza , w kt贸rych pisano o nimnim i o jego tw贸rczo艣ci. S膮 te偶 zdj臋cia z pogrzebu pisarza w Szwajcarii oraz wycinki z gazet opisuj膮ce uroczysto艣ci 偶a艂obne.
Wi臋kszo艣膰 z eksponat贸w, jak podkre艣li艂 dyrektor 艁OK, trafi艂o do muzeum dzi臋ki staraniom Cybulskiego.
Niedawno dyrektor sprowadzi艂 do muzeum fortepian z tamtych czas贸w, nie zwi膮zany z Sienkiewiczem , ale tego samego typu, jaki by艂 w jego rodzinnym domu. Sprowadzi艂 te偶 i zasia艂 sezonowe kwiaty, kt贸re ozdabia艂y trawniki dworku Sienkiewicz贸w w XIX w. Wtedy sprowadzano je z Anglii - m贸wi艂 Juchniewicz.
Ekspozycja zosta艂a w ostatnich latach wzbogacona o rekwizyty z plan贸w filmowych ekranizacji powie艣ci Sienkiewicza - _ W pustyni i w puszczy_ i _ Quo Vadis_.
To fanatyk, kt贸ry po艣wi臋ci艂 ca艂e 偶ycie, aby zbudowa膰 muzeum i ca艂y czas je wzbogaca - powiedzia艂 o Cybulskim Juchniewicz.
Ponadto Cybulski wsp贸lnie z 偶on膮 za艂o偶y艂 teatr amatorski, w kt贸rym wystawiane by艂y sztuki popularyzuj膮ce tw贸rczo艣膰 Sienkiewicza. Teatr dzia艂a艂 przez 16 lat. Za swoj膮 prac臋 otrzyma艂 kilka odznacze艅 i wyr贸偶nie艅, m.in. Krzy偶 Orderu Odrodzenia Polski, Order U艣miechu i nagrod臋 przyznawan膮 przez Polcul Foundation za rozw贸j kultury i prac臋 spo艂eczn膮 na terenach wiejskich.
Jest autorem licznych publikacji dotycz膮cych stron rodzinnych Henryka Sienkiewicza . Z jego inicjatywy w Woli Okrzejskiej odbywaj膮 si臋 co roku Og贸lnopolskie Zloty Szk贸艂 Sienkiewiczowskich.