Trwa ładowanie...
Julia Hartwig
27-10-2011 13:16

Medal dla Julii Hartwig

Medal "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" odebrała w środę w Filharmonii pomorskiej Julia Hartwig. Wybitna poetka była specjalnym gościem cyklu "Mistrzowie literatury w filharmonii".

Medal dla Julii HartwigŹródło: AKPA
d22z2z2
d22z2z2

Medal "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" odebrała w środę w Filharmonii pomorskiej Julia Hartwig. Wybitna poetka była specjalnym gościem cyklu "Mistrzowie literatury w filharmonii".

"Bardzo się czuję zaszczycona i nie wiem czym sobie zasłużyłam na to. Mam teraz taki dobry okres, że ciągle jestem odznaczana, więc muszę uważać, co to znaczy; tak sobie czasem myślę: uważaj, bo to coś za dobrze!" - żartowała poetka przed uroczystością. O najwyższe kujawsko-pomorskie regionalne odznaczenie dla poetki wniósł dyrektor bydgoskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki, a jego pismo poparło czterdziestu jeden intelektualistów z całego województwa. W uzasadnieniu podkreślono fakt wieloletniej współpracy Julii Hartwig z redagowanym w Bydgoszczy Kwartalnikiem Artystycznym "Pomorze i Kujawy", w którym poetka publikuje swoje nowe wiersze, prozę, przekłady i eseje, a także wspiera programowo redakcję pisma.

Julia Hartwig podczas pobytu w Bydgoszczy podkreślała, że chętnie tu wraca, jeśli tylko jest zapraszana, a powrót do tego miasta, podobnie jak do innych często odwiedzanych miejsc, jest dla niej "ogromnie wzruszający". "Ja tę Bydgoszcz widzę inaczej za każdym razem, ciągle widzę w niej coś nowego i za każdym razem wydaje mi się, że jest w niej coś z małej +Wenecji Północy+, uroku, który jeszcze można by podkreślić. Ta różnorodność, ceglane domy, trochę pięknej architektury i właśnie woda, woda - piękna, romantyczna woda" - dodała poetka.

Julia Hartwig, autorka ponad dwudziestu tomików wierszy, tłumaczka na polski m.in. dzieł Guillaume Apollinaire'a, Arthura Rimbaud'a, Allena Ginsberga i Sylvii Plath, eseistka, wieloletnia prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - urodziła się w 1920 roku w Lublinie. W czasie wojny łączniczka Armii Krajowej i uczestniczka podziemnego życia kulturalnego okupowanej Polski, studiowała polonistykę i romanistykę. W pierwszych latach powojennych znalazła się we Francji, gdzie była stypendystką tamtejszego rządu i jednocześnie urzędniczką polskiej ambasady w Paryżu. Jest wdową po poecie i prozaiku Arturze Międzyrzeckim, a ich wspólnym dziełem są między innymi antologie poezji, książki dla dzieci i powieści dla młodzieży. We wrześniu ukazał się jej najnowszy tomik "Gorzkie żale".

d22z2z2

"Kwartalnik Artystyczny. Kujawy i Pomorze", współorganizujący spotkania z mistrzami literatury w Filharmonii Pomorskiej, to periodyk wydawany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy przy pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Miasta Torunia. Ukazuje się od 1993 r. Pismo adresowane jest do miłośników literatury: publikuje utwory najwybitniejszych pisarzy, a także autorów młodych i debiutantów.
(PAP)

d22z2z2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22z2z2