Martyna Wojciechowska odebrała Bursztynowego Motyla
Podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska, autorka książki "Kobieta na krańcu świata 2", odebrała w poniedziałek w Puszczykowie (wielkopolskie) nagrodę Bursztynowego Motyla. To wyróżnienie przyznawane za najlepsze polskie książki podróżnicze.
Podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska , autorka książki Kobieta na krańcu świata 2, odebrała w poniedziałek w Puszczykowie (wielkopolskie) nagrodę Bursztynowego Motyla. To wyróżnienie przyznawane za najlepsze polskie książki podróżnicze.
Bursztynowego Motyla przyznano po raz szesnasty. Wręczenie miało miejsce w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
"Dla polskich podróżników jest to najwyższe i najważniejsze wyróżnienie jeśli chodzi o literaturę podróżniczą. Mam świadomość, że dołączam do bardzo zacnego grona. Szalenie się cieszę, że moja książka została nagrodzona. Moje podróże są w dużej części dla ludzi, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyjechać. To dla mnie ważne, że mogę im choć trochę przybliżyć ten świat" - powiedziała PAP Wojciechowska .
Jak zastrzegła, trudno jest porównywać współczesnego podróżnika z podróżnikami sprzed lat, takimi jak patron puszczykowskiego muzeum Arkady Fiedler czy Kazimierz Nowak - podróżnik, który w latach 30. XX wieku przebył samotnie z północy na południe i z powrotem - pieszo, rowerem, konno - cały kontynent afrykański.
Jak powiedział PAP członek jury, Arkady Radosław Fiedler, kapituła nagrody uznała, że książka Wojciechowskiej jest pisana żywym językiem, opisuje ciekawe tło kulturowe, obyczajowe, zawiera bardzo dramatyczne opisy kobiet z odległych miejsc świata.
* Martyna Wojciechowska przyznała, że w połowie czerwca ukaże się pierwszą część jej trylogii Zapiski (Pod)różne - zapiski wspomnienia, listy do przyjaciół pisane w ciągu ostatnich dziesięciu lat.* Przygotowywana jest też Kobieta na krańcu świata 3.
Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński , Marcin Kydryński , Ryszard Kapuściński , Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska .
Idea organizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodziła się podczas obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera w 1994 roku. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.
* Martyna Wojciechowska jest dziennikarką, podróżniczką. Jest redaktorką naczelną polskiej edycji magazynów "National Geographic", "National Geographic Traveler" oraz "Kaleidoscope".* Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Dakar. Zdobywczyni Korony Ziemi, czyli siedmiu najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Arkadego Fiedlera.