Austriacki pisarz Martin Pollack odebrał w sobotę przyznawaną przez ministerstwa spraw zagranicznychspraw zagranicznych Polski i Austrii Nagrodę na Rzecz Rozwoju Stosunków Polsko-Austriackich.
Wręczenie nagrody odbyło się podczas trwających w PKiN 52. Międzynarodowych Targów Książki.
Martin Pollack znany jest w Polsce jako autor trzech książek: Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn, 2000), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna (Czarne, 2005) oraz Śmierci w bunkrze (Czarne, 2006). Ostatnia z nich jest najbardziej osobista i wywołała największe zainteresowanie krytyki i czytelników. Martin Pollack rekonstruuje w niej historię swojego ojca, który w tajemniczych okolicznościach zginął 6 kwietnia 1947 roku u wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej.
Śmierci w bunkrze to także opowieść o poznawaniu ojca przez syna i trudnej akceptacji faktów. Martin Pollack nigdy nie poznał swojego ojca, Sturmbannfuehrera SS, członka gestapo i zbrodniarza wojennego. Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego ).
Nagroda przyznawana przez ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Austrii stanowi wyraz uznania także dla popularyzacji literatury polskiej przez Martina Pollacka .