Trwa ładowanie...

Mariusz Szczygieł wśród kandydatów do europejskiej nagrody literackiej

Mariusz Szczygieł wśród kandydatów do europejskiej nagrody literackiejŹródło: Inne
d43kcji
d43kcji

Książka Gottland Mariusza Szczygła jest na krótkiej liście powieści i esejów nominowanych do tegorocznej nagrody literackiej European Book Prize przyznawanej od trzech lat pod patronatem europejskich socjalistów we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami.

Laureat nagrody zostanie ogłoszony w środę podczas wieczornej ceremonii w Parlamencie Europejskim z udziałem byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Delorsa.

W komitecie wspierającym nagrodę są też m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz laureat nagrody z 2007 roku, przewodniczący frakcji liberałów w PE Guy Verhofstadt, uhonorowany za książkę Stany Zjednoczone Europy.

Tegoroczna nagroda zostanie wręczona w kategorii powieść (siedem nominowanych) i esej (sześć nominacji), a zwycięzców wybierze jury składające się z 27 dziennikarzy (z każdego kraju UE – z Polski Marek Beylin z „Gazety Wyborczej”). W założeniu organizatorów uhonorowana Książka Europejska ma promować wartości i wizję Europy. Laureaci otrzymają po 10 tys. euro.

d43kcji

* Gottland to wybór reportaży poświęconych Czechom.* Poprzez barwne życiorysy bohaterów Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im żyć w Czechosłowacji i później w Czechach. Gottland - jak promuje tę książkę wydawnictwo Czarne - nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie. Gottland to kraj horroru, smutku i groteski; opowiada o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

d43kcji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43kcji