Trwa ładowanie...

Mario Vargas Llosa: to wyraz uznania dla literatury latynoamerykańskiej

Mario Vargas Llosa: to wyraz uznania dla literatury latynoamerykańskiejŹródło: AFP/Pierre-Philippe Marcou
d1k3j8c
d1k3j8c

Peruwiański powieściopisarz Mario Vargas Llosa , uhonorowany w czwartek nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, powiedział, że to wyróżnienie jest wyrazem uznania dla literatury latynoamerykańskiej i języka hiszpańskiego.

Wypowiadając się dla kolumbijskiej rozgłośni radiowej RCN, Mario Vargas Llosa wyznał: „W ogóle nie myślałem, że jestem brany pod uwagę jako kandydat do nagrody”.

Zapytany, którą ze swych powieści ceni najbardziej, pisarz odparł: „To jest tak, jakby zapytać, które ze swoich dzieci najbardziej kochasz”.

d1k3j8c

W rozmowie z dziennikarzem, który reprezentował peruwiańską stację radiową RPP, Mario Vargas Llosa opowiedział, jak zaskoczono go wiadomością o nagrodzie Nobla: „Właśnie się obudziłem, bo zaczynam pracę po piątej rano, gdy odezwał się telefon. Przybiegła Patrycja (żona pisarza) i mówi: Dzwoni do ciebie jakiś pan i mówi po angielsku”.

Połączenie się urwało, ale telefon zadzwonił znowu i pan mówiący po angielsku przedstawił się jako sekretarz generalny Akademii Noblowskiej.

- Początkowo myślałem, że to jakiś żart. Kiedyś taki wyszukany dowcip zrobił mi Alberto Moravia - dodał Mario Vargas Llosa .
Wyznał, że naprawdę uwierzył do końca w przyznanie mu Nobla, gdy 8 minut później usłyszał w radio oficjalny komunikat.

- Teraz to był bardzo dobry początek mojego nowojorskiego dnia - dodał Mario Vargas Llosa , który prowadzi w tych dniach wykłady na Uniwersytecie Princeton.

d1k3j8c

W wywiadzie, jakiego udzielił szwedzkiej agencji prasowej TT świeżo po odebraniu telefonu z wiadomością ze Sztokholmu, pisarz powiedział: „A ja myślałem, że Akademia całkiem o mnie zapomniała”.

Syn peruwiańskiego pisarza, Alvaro Vargas Llosa, wypowiadając się dla kanału C5N telewizji argentyńskiej, tak skomentował wydarzenie: „Nareszcie nie będziemy już musieli odpowiadać na natrętnie powtarzane pytanie, dlaczego Vargasowi Llosie nie przyznano nagrody Nobla”.

Nagroda Nobla dla Mario Vargasa Llosy jest pierwszą od dwudziestu lat przyznaną pisarzowi z Ameryki Łacińskiej. Poprzednim laureatem był Meksykanin Octavio Paz , który otrzymał ją w 1990 roku. Wcześniej w 1982 roku uhonorowany został Kolumbijczyk Gabriel Garcia Marquez .

Autorzy hiszpańskojęzyczni zostali wyróżnieni nagrodą Nobla jedenastokrotnie.Zajmują czwarte miejsce po pisarzach tworzących w języku angielskim (27 nagrodzonych), francuskim (14) i niemieckim (12).

d1k3j8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k3j8c