Trwa ładowanie...

Mario Vargas Llosa przyjedzie do Polski

Mario Vargas LLosa, zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, przyjedzie w październiku do Polski w związku z wydaniem swojej najnowszej książki "Marzenie Celta". Pisarz odwiedzi Kraków i Warszawę - podaje wydawnictwo Znak.

Mario Vargas Llosa przyjedzie do PolskiŹródło: AFP
d152s4w
d152s4w

* Mario Vargas LLosa , zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, przyjedzie w październiku do Polski w związku z wydaniem swojej najnowszej książki Marzenie Celta. Pisarz odwiedzi Kraków i Warszawę - podaje wydawnictwo Znak.*

Peruwiański pisarz będzie gościł w Polsce w dniach 21-22 października, odwiedzi Warszawę i Kraków. Wcześniej - 6 października - do księgarń trafi polski przekład najnowszej, pierwszej napisanej po otrzymaniu literackiego Nobla, książki Llosy zatytułowanej Marzenie Celta w tłumaczeniu Marzeny Chrobak .

"Roger Casement siedzi w celi śmierci. Nie wie, jak skończy się walka o jego życie. W zamknięciu zmaga się z demonami przeszłości. Casement, idealista i charyzmatyczny dyplomata, większość życia spędził w Kongu i Amazonii. To on ujawnił całemu światu okrutną prawdę o bezmyślnych torturach i gwałtach na rdzennych mieszkańcach, jakich dopuszczali się - rzekomo cywilizowani - Europejczycy. Brudny koszmar kolonialnego świata przekracza wszelkie granice wyobraźni. Casement jako jedyny zachował w nim honor i czystość. Ale może to tylko pozory? Przecież jednak skazano go na karę śmierci! W swojej pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Mario Vargas Llosa dokonuje bezlitosnej wiwisekcji ludzkiej moralności.(...) To, co odkrywa, przeraża i fascynuje" - tak streszcza treść powieści polski wydawca - Znak.

Również 6 października, także nakładem Znaku, ukaże się wcześniejsza książka Llosy - opowiadanie Fonsito i księżyc .

d152s4w

Zeszłoroczny noblista - Peruwiańczyk Mario Vargas Llosa - jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Urodził się 28 marca 1936 roku w Arequipie, w Peru. Jest autorem takich powieści jak Miasto i psy , Ciotka Julia i skryba , Rozmowa w "Katedrze" , Pantaleon i wizytantki . Działalność literacka to nie wszystko w życiu Vargasa Llosy , który angażował się też w politykę. W 1987 roku stanął na czele Ruchu Wolność (Movimiento Libertad), ugrupowania opozycyjnego wobec prezydenta Alana Garcii
Pereza. W 1990 roku wystartował w wyborach prezydenckich, przegrał jednak z kontrkandydatem Alberto Fujimorim, którego prezydentura miała się okazać jednym z mroczniejszych okresów w najnowszej historii Peru.

Polityczna porażka Vargasa Llosy wyszła jednak na dobre jego literackiej karierze. W 1981 roku ukazała się Wojna końca świata - wielka epopeja historyczna, potem Historia Alejandra Mayty , Pochwała macochy , Zeszyty don Rigoberta , Święto kozła , Raj tuż za rogiem , Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki . Llosa w czasie
stanu wojennego w Polsce pikietował ambasadę polską w Limie, a swojemu polskiemu tłumaczowi kupił i wysłał buty, gdy u nas w kraju były one na kartki.

d152s4w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d152s4w