Trwa ładowanie...
marian
23 kwietnia 2010, 13:55

Marian Pankowski odebrał medal Gloria Artis

Marian Pankowski odebrał medal Gloria ArtisŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

* Marian Pankowski - poeta, prozaik i dramaturg - odebrał we wtorek we Wrocławiu przyznawany przez ministra kultury medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszem urodzin pisarza, który 9 listopada skończył 90 lat.*

Medal wręczył artyście wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak. Podczas uroczystości Pankowski przeczytał fragment swojej najnowszej powieście pt. Niewola i dola Adama Poremby, która właśnie trafia do księgarń. Opowiedział również o historii, która zainspirowała go do napisania tej książki.

Niewola i dola Adama Poremby to historia rozgrywająca się w czasach I wojny światowej. Jej bohater - polski stolarz - trafia do rosyjskiej niewoli, jest świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Książkę 90-letniego pisarza opublikowało wydawnictwo ha!art, specjalizujące się w wydawaniu młodej literatury polskiej.

W trakcie uroczystości pisarz został również poproszony o wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Jednego Wiersza o Laur Juliusza Słowackiego.Konkurs został ogłoszony przez wrocławski Ośródek Kultury i Sztuki w ramach obchodów Roku Juliusza Słowackiego . Zwracając się do młodych twórców Pankowski podkreślił, że dobry poeta powinien być ekshibicjonistą.
- Musi mieć odwagę pokazać się, obnażyć swą duszę i myśli, inaczej daleko nie zajdzie - mówił Pankowski .

dgu08q9

Marian Pankowski urodził się 9 listopada 1919 r. w Sanoku. W 1938 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch wojny. Brał udział w działaniach kampanii wrześniowej, później należał do Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany w 1942 r. przez gestapo, przez trzy lata był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Gross-Rosen i Bergen-Belsen.

Tuż po wojnie zamieszkał w Belgii, gdzie pracował jako wykładowca współczesnej literatury polskiej oraz lektor języka polskiego na uniwersytecie w Brukseli. W 1963 r. otrzymał tytuł doktora za rozprawę Leśmian, czyli bunt poety przeciw granicom.

Jego twórczość obejmuje zbiory wierszy polsko i francuskojęzyczne - m.in. Pieśni pompejańskie, Wiersze alpejskie, Podpłomyki czy Moje słowo prowincjonalne; powieści i opowiadania - Matuga idzie. Przygody, Pątnicy z Macierzyzny czy Z Auszwicu do Belsen oraz dramaty, z których najważniejsze zostały zebrane w dwóch tomach i ukazały się w Londynie.

W 2001 r. powieść Pankowskiego Z Auszwicu do Belsen była nominowana do nagrody Nike. Rok później nominację do tej samej nagrody otrzymała W stronę miłości. W 2008 r. pisarz otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia za powieść Ostatni zlot aniołów .

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj