Trwa ładowanie...
kiszczak
19-02-2016 11:20

Maria Kiszczak - pisarka, poetka, autorka bajek

O Marii Teresie Kiszczak mówi cała Polska. Żona zmarłego w listopadzie zeszłego roku Czesława Kiszczaka stała się bohaterką afery związanej z IPN-em i próbą sprzedaży dokumentów, które mają wskazywać na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. To zdarzenie całkowicie przyćmiło dorobek akademicki i literacki 82-letniej żony generała, która jeszcze do niedawna publikowała wiersze na swoim blogu.

Maria Kiszczak - pisarka, poetka, autorka bajekŹródło: PAP
d4opcdz
d4opcdz

O Marii Teresie Kiszczak mówi cała Polska. Żona zmarłego w listopadzie zeszłego roku Czesława Kiszczaka stała się bohaterką afery związanej z IPN-em i próbą sprzedaży dokumentów, które mają wskazywać na współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. To zdarzenie całkowicie przyćmiło dorobek akademicki i literacki 82-letniej żony generała, która jeszcze do niedawna publikowała wiersze na swoim blogu .

Maria Kiszczak od zawsze pozostawała w cieniu niesławnego męża i mało kto zdaje sobie sprawę z zawodowej przeszłości i twórczych aspiracji pani generałowej. Z wykształcenia doktor nauk humanistycznych i magister ekonomii, z zamiłowania pisarka, poetka. Autorka powieści autobiograficznych, wierszy i bajek dla dzieci.

Żona generała Kiszczaka była nauczycielem przedmiotów ekonomicznych w szkołach zawodowych i wykładowczynią na uczelniach wyższych, angażowała się w pisanie publikacji naukowych, jednak to nie ekonomia i edukacja były jej największą pasją. Maria Kiszczak od zawsze lubiła pisać, czego upust dawała w utworach prozatorskich i poetyckich.

(img|630083|center)

d4opcdz

Jest autorką trzytomowej powieści autobiograficznej, w której, jak czytamy w notce na stronie autorki, „charakteryzuje swoje życie w określonym środowisku. Książki te są niezwykłe ze względu na ich autentyczność, a także na to, że pisane są przez pryzmat uczuć młodej dziewczyny, a następnie dojrzewającej kobiety. W książkach wraz z autorką przeżywamy miłość i seks, nienawiść, zdrady, uczestniczymy w tańcach i zabawach, w pracy, obserwujemy politykę i polityków, narastające wydarzenia polityczne. Zadziwia nas ich autentyczność, odwaga odkrywania prawdy.”

W poszczególnych tomach („Żona generała Kiszczaka mówi...”, „Niebezpieczna gra”, „Magia mojego życia) autorka pisze o wspomnieniach młodej dziewczyny, która zostaje żoną, o wizycie papieża, Okrągłym Stole.

Poezja Marii Kiszczak zdaniem Bogumiła Wtorkiewicza, recenzenta kolejnych tomików jej wierszy, jest „interesująca tematycznie i moralnie”. „Poetka odważnie patrzy i ocenia kulturę ludzi ulicy. Jednoczę się z Marią Teresą, gdyż ja także dostrzegam rynsztok kultury tej wewnętrznej, ludzkiej, a nie statystycznej czy reklamowej” - pisał Wtorkiewicz. W recenzji ostatniego tomiku wierszy napisał, że „może on powiewem pięknego słowa i myśli odurzyć czytelnika”.

(img|630084|center)

d4opcdz

Maria Kiszczak opublikowała trzy autorskie tomiki wierszy: „Tańczące anioły”, „Oszałamiająco pachnie dziki bez” i „Miłość ma skrzydła motyla”. W czwartym, zatytułowanym „Czarownica. Wiedźma taka...” autorka promuje również poezję Zbigniewa Czecha. Oprócz publikacji drukowanych wiersze Marii Kiszczak można znaleźć w sieci na blogu autorki „Jestem poetką”. Ostatni wpis z utworem „Mój najdroższy”, opatrzonym wspólnym zdjęciem ze zmarłym Czesławem Kiszczakiem, autorko zamieściła 17 grudnia 2015 roku.

Autorka pisze w nim:

„(…) Padają gdzieś tam słowa złe, nienawistne

d4opcdz

Do ciebie. Ludzi pełnych zła, ludzi zakłamanych.

Tyle kłamstw jest kierowanych

Do człowieka, który pracował tylko dla dobra Polaków

Twoje bohaterskie czyny, kiedyś zostaną odkryte.

Teraz zapisane są zapewne gdzieś w niebie.

(…)

Panoszy się nienawiść do

Człowieka tego, który czynił dobro.

Człowieka uczciwego.

(...)”

Maria Kiszczak ma również na swoim koncie dwa zbiory bajek: „Hocki-Klocki” i „Nasza babcia ufoludka”. Autorka pisze, że „są to opowiadania pisane wierszem. Wiersze które doskonale pobudzają proces myślenia dzieci oraz rozwijają pamięć dziecka.” Początkowo bajki powstawały z okazji urodzin wnuków i jako prezenty pod choinkę. "Żałuję, że tak późno zdecydowałam się na publikację" - mówiła Kiszczak w 2008 roku.

(img|630085|center)

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj