Trwa ładowanie...

"Margines, ale..." - nowa książka Różewicza

Margines, ale ... taki tytuł nosi nowa książka Tadeusza Różewicza, na którą składają się szkice krytyczne, rozprawy, wykłady i listy autora Kartoteki. Książka trafi do księgarń w przyszłym tygodniu.
Share
"Margines, ale..." - nowa książka Różewicza
Źródło: "__wlasne
d3rk1y8

Margines, ale ... taki tytuł nosi nowa książka Tadeusza Różewicza , na którą składają się szkice krytyczne, rozprawy, wykłady i listy autora Kartoteki . Książka trafi do księgarń w przyszłym tygodniu.

Na tom Margines, ale... złożą się szkice krytyczne, wystąpienia z okazji nadania tytułu doktora honoris causa ( Tadeusz Różewicz jest doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetów: Wrocławskiego, Śląskiego, Opolskiego, Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), listy, recenzje, rozmowy i inne teksty Różewicza niepublikowane do tej pory w zwartej formie. Tytuł zbioru pochodzi od nazwy rubryki felietonów Różewicza publikowanych w miesięczniku Odra w latach 1969-1976. Część tekstów składających się na zbiór Margines, ale... to właśnie te felietony.

* Różewicz w swoich pracach porusza problem sztuki, roli milczenia w teatrze, debiutów literackich (zarówno tych krytycznych jak i poetyckich), wspomina m.in. Jerzego Nowosielskiego i Monikę Żeromską .* W tomie znalazły się też listy Różewicza do niemieckiego tłumacza, popularyzatora polskiej literatury Karla Dedeciusa , do poety i teatrologa Konstantego Puzyny oraz tłumacza Henryka Bereski.

d3rk1y8

9 października tego roku Tadeusz Różewicz skończył 89 lat. Przypadająca w przyszłym roku 90. rocznicę urodzin poety obchodzona będzie m.in. we Wrocławiu.Tamtejsi radni przyjęli uchwałę o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Różewicza , plan obchodów nie jest jeszcze znany. Różewicz mieszka we Wrocławiu od 1968 i jest Honorowym Obywatelem tego miasta.

Książka Margines, ale... ukaże się nakładem Biura Literackiego. Fragment można przeczytać na stronie wydawnictwa: tutaj .

d3rk1y8

Podziel się opinią

Share
d3rk1y8
d3rk1y8