Siedem listów Fryderyka Chopina, adresowanych do Wojciecha Grzymały, bliskiego i oddanego przyjaciela, dwa rysunki i kilka innych pamiątek po kompozytorze otrzymało we wtorek warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina. Darczyńcą jest Polak, Marek Keller.
"To nie przypadek, że przekazuję te dary właśnie Towarzystwu im. Fryderyka Chopina. To ono pieczołowicie przechowuje, konserwuje i troszczy się o wszystkie pamiątki po naszym mistrzu" - powiedział podczas uroczystości Keller.
Łącznie do zbiorów Muzeum trafiło 20 obiektów. Znalazły się wśród nich m.in. listy od Józefa Bema, Józefa Dwernickiego do Chopina, listy kompozytora do George Sand, francuskiej powieściopisarki i towarzyszki życia, karykatura Chopina, spieszącego na obiad do Charlotte'y Marliani autorstwa George Sand lub jej syna Maurice'a.
Przekazane pamiątki są już czwartym darem Marka Kellera dla Muzeum. W grudniu 1999 roku, w Roku Chopinowskim ofiarował on autografy trzech listów Chopina, w kwietniu 2000 roku - autografy trzech listów: Józefa Bema, Stefana Witwickiego i Józefa Dwernickiego, z lat 1835-1840, adresowanych do wielkiego muzyka. W lutym 2001 roku do zbiorów Muzeum trafiły autografy czterech listów Chopina pisanych do Grzymały w latach 1838-1849.
Podczas uroczystego przekazania pamiątek Marek Keller został odznaczony, przyznanym przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Krzyżem Oficerskim i Orderem Zasługi dla Kultury oraz Odznaką Ministerstwa Kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej".