Maraton pisania listów Amnesty International: MALAWI Annie Alfred
Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10-11 grudnia w Marzycielach i Rzemieślnikach w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.
Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10-11 grudnia w Marzycielach i Rzemieślnikach w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.**
Polują na części jej ciała
Annie Alfred jest jak każde inne dziecko w Malawi. Jej przyjaciele i rodzina kochają ją. Ma 10 lat, a gdy dorośnie, chce zostać pielęgniarką. Może jednak nie dożyć realizacji swoich marzeń ponieważ są ludzie, którzy wierzą, że części jej ciała mają magiczną moc. Ci ludzie uważają, że nie jest człowiekiem. Nazywają ją „duchem” lub „pieniędzmi”. Chcą ukraść jej włosy lub, co gorsza, kości.
Annie urodziła się z albinizmem, dziedzicznym stanem, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości pigmentu, który chroni skórę przed słońcem. W Malawi żyje około 7 000 – 10 000 osób podobnych do Annie. Wszystkim grozi niebezpieczeństwo, a nawet śmierć, z rąk osób, które myślą, że dzięki częściom ich ciała staną się bogaci.
Od listopada 2014 roku znacznie wzrosła liczba ataków na osoby z albinizmem. Tylko w 2015 roku odnotowano 45 doniesień o morderstwach i porwaniach, bądź ich próbach.
Osoby takie jak Annie nigdzie nie są bezpieczne. Nie tylko przestępcy chcą je porwać, ale również członkowie rodziny. Uważają, że osoby z albinizmem są złotem, które można zdobyć i sprzedać. Annie i inne osoby potrzebują ochrony prawnej.
Wezwij władze Malawi, żeby chroniły osoby z albinizmem.
Napisz do Prezydenta Malawi
Wezwij do ochrony osób z albinizmem i pokazania, że przestępstwa przeciwko osobom takim jak Annie będą ścigane i karane.
President of the Republic of Malawi
Professor Arthur Peter Mutharika
Office of the President and Cabinet
Private Bag 301
Capital City
Lilongwe 3
Malawi
Fax: +265 1 773 954/ 789 273
Twitter: @APMutharika
Pokaż swoje wsparcie dla osób z albinizmem
Napisz im, że*wzywasz prezydenta, żeby ich chronił, a im wysyłasz wyrazy otuchy i wsparcia.*
Association of People with Albinism
c/o FEDOMA
Private Bag 797
Limbe, Blantyre
Malawi
O wydarzeniu
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Będziemy pisać listy do władz oraz wysyłać listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa złamano. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisaliśmy ponad 270 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 3,7 mln akcji.
Annie Alfred, dziewczynka z albinizmem w Malawi, Edward Snowden, sygnalista z USA, Ilham Tohti, ujgurski profesor z Chin, czy Eren Keskin, oskarżana ponad 100 razy w Turcji to tylko niektóre z osób, w sprawie których będziemy pisać. Ponadto osoby w Polsce będą mogły napisać list do polskiego MSWiA w sprawie sytuacji uchodźców na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu.
- Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Maraton łączy i pozwala nam mieć wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby wystarczy kartka i długopis - powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International.
Sukcesy
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dzięki zeszłorocznej akcji doprowadziliśmy m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA, uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań, a Ministerstwo Sprawiedliwości, Praw Człowieka i Promocji Obywatelskości w Burkina Faso potwierdziło zobowiązanie rządu do zlikwidowania praktyki wczesnych i przymusowych małżeństw w kraju.
**
**
- Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka możemy osiągnąć sukces. Coraz większe zainteresowanie Maratonem utwierdza nas w przekonaniu, że ludzie chcą pomagać – powiedziała Draginja Nadażdin.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których piszemy i lista miejsc, gdzie można pisać listy znajduje się na stronie: www.amnesty.org.pl/maraton .