Trwa ładowanie...
amnesty
03-12-2015 12:00

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 2.

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane.  Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 2.Źródło:
dqgha28
dqgha28

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

**Podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów można będzie podjąć działanie w obronie 10 osób, o których wiadomo, że listy mogą wpłynąć na poprawę ich losu.

2.12 Grecja – Costas

W sierpniu 2014 roku Costas i jego partner, który ma status uchodźcy, zostali poważnie pobici w wyniku homofobicznego i rasistowskiego ataku w centrum Aten. „Myślę, że zaatakowali nas wiedząc, że jesteśmy parą, a także ze względu na kolor skóry mojego partnera” - twierdzi Costas.W wyniku licznych uderzeń pięścią i kopnięć Costas miał złamaną nogę w trzech miejscach. Trauma psychiczna nadal nie minęła: „Z moją nogą jest już w porządku, ale kiedy tylko widzę jakikolwiek rodzaj przemocy, cały ten horror i strach do mnie wracają. ”W latach 2014-2015 liczba odnotowanych ataków na gejów, lesbijki, osoby biseksualne, transpłciowe czy interseksualne w Grecji zwiększyła się ponad dwukrotnie, natomiast problem ataków o podłożu rasistowskim wciąż pozostaje nierozwiązany. Grecka policja i rząd nie radzą sobie z narastającą falą przestępstw z nienawiści i traktują pary tej samej płci jak obywateli drugiej kategorii. Nie wywiązują się z obowiązku prowadzenia rzetelnych śledztw w sprawach przestępstw z nienawiści, a także
ochrony wszystkich pokrzywdzonych. “Kiedy policja dotarła na miejsce, byłem traktowany jakbym był zakażony”, mówi Costas. Po ponad roku sprawcy nadal nie zostali zidentyfikowani, ani tym bardziej ukarani, a Costas i jego partner żyją w ciągłej obawie o swoje bezpieczeństwo. W marcu 2015 roku partner Costasa został ponownie zaatakowany.

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

www.amnesty.org.pl/maraton

Więcej informacji:Natalia Węgrzyn
Specjalistka ds. MediówAmnesty International Polska
natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl
691 357 935

dqgha28
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqgha28