Trwa ładowanie...
06-12-2016 15:05

Maraton pisania listów Amnesty International: AZERBEJDŻAN Bajram & Gijas

Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10-11 grudnia w Marzycielach i Rzemieślnikach w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie. 

Maraton pisania listów Amnesty International: AZERBEJDŻAN Bajram & GijasŹródło:
d49w1ib
d49w1ib

Od 1 do 11 grudnia w ponad 600 miejscach w Polsce będzie można pomóc osobom z całego świata, których prawa człowieka zostały złamane. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Wielki Finał Maratonu odbędzie się w weekend 10-11 grudnia w Marzycielach i Rzemieślnikach w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie.**

Torturowani i uwięzieni za graffiti

Protestowali w jedyny sposób, jaki znali. Mając dość coraz bardziej autorytarnego państwa studenci Bajram Mammadow i Gijas Ibrahimow napisali sprayem wiadomość na pomniku byłego prezydenta Azerbejdżanu, którego syn rządzi teraz krajem.

Napisali „Szczęśliwego dnia niewolnika”, grając znanym sloganem „Szczęśliwego dnia kwiatów”, który obchodzony jest 10 maja, w dzień urodzin poprzedniego prezydenta. Młodzi mężczyźni 9 maja opublikowali zdjęcie z akcji na Facebooku. W ciągu kilku godzin aresztowano ich i oskarżono o posiadanie narkotyków.

Bajram i Gijas twierdzą, że policjanci podrzucili im heroinę. Fakt, że zostali aresztowani krótko po pomalowaniu pomnika i przesłuchiwano ich tylko w związku z graffiti pokazuje, że zarzuty zostały sfabrykowane.

d49w1ib

Obaj zostali dotkliwie pobici i zmuszeni do złożenia fałszywych zeznań. „Ściągnęli mi spodnie i grozili, że zgwałcą mnie pałką” - Bajram napisał z więzienia. „Musiałem się ‘przyznać’ i podpisać oświadczenie, które spisali”.

Bajram i Gijas są w areszcie i czekają na proces. Grozi im do 12 lat więzienia – wszystko w związku z opublikowaniem posta na Facebooku i krytyką rządu.

Wezwij prezydenta Azerbejdżanu do natychmiastowego uwolnienia Bajrama i Gijasa.

Napisz do Prezydenta Azerbejdżanu
Wezwij do oddalenia wszystkich zarzutów przeciwko Bajramowi i Gijasowi i do natychmiastowego uwolnienia dwóch studentów.

Ilham Aliyev

d49w1ib

Office of the President of the Republic of Azerbaijan

19 Istiqlaliyyat Street

Baku, AZ 1066

Azerbaijan

Fax: (0099412) 492 35 43, 492 06 25

Email: office@pa.gov.az

Twitter: @presidentaz

Pomóż podtrzymać ich na duchu wysyłając do nich kartki, listy i rysunki. W swoich wiadomościach możesz napisać: „Möhkəm ol” („Bądź dzielny”).

Bajram Mammadow / Gijas Ibrahimow

Baki Investigation Isolator (Kurdakhany Detention Facility)

d49w1ib

Sabunchu District

Zabrat 2 settlement

AZ1104

Azerbaijan

O wydarzeniu

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Będziemy pisać listy do władz oraz wysyłać listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa złamano. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. W ubiegłym roku w Polsce napisaliśmy ponad 270 000 listów, a na całym świecie podjęto ponad 3,7 mln akcji.

d49w1ib

Annie Alfred, dziewczynka z albinizmem w Malawi, Edward Snowden, sygnalista z USA, Ilham Tohti, ujgurski profesor z Chin, czy Eren Keskin, oskarżana ponad 100 razy w Turcji to tylko niektóre z osób, w sprawie których będziemy pisać. Ponadto osoby w Polsce będą mogły napisać list do polskiego MSWiA w sprawie sytuacji uchodźców na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu.

- Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Maraton łączy i pozwala nam mieć wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby wystarczy kartka i długopis - powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International.

Sukcesy

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Dzięki zeszłorocznej akcji doprowadziliśmy m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA, uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań, a Ministerstwo Sprawiedliwości, Praw Człowieka i Promocji Obywatelskości w Burkina Faso potwierdziło zobowiązanie rządu do zlikwidowania praktyki wczesnych i przymusowych małżeństw w kraju.

d49w1ib

**

**

- Maraton Pisania Listów pokazuje, że działając razem i solidarnie sprzeciwiając się naruszeniom praw człowieka możemy osiągnąć sukces. Coraz większe zainteresowanie Maratonem utwierdza nas w przekonaniu, że ludzie chcą pomagać – powiedziała Draginja Nadażdin.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których piszemy i lista miejsc, gdzie można pisać listy znajduje się na stronie: www.amnesty.org.pl/maraton .

WP.PL jest patronem medialnym wydarzenia.

d49w1ib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49w1ib