Trwa ładowanie...
d3bj507

Manuskrypt fragmentu Ulissesa sprzedany na aukcji

Manuskrypt fragmentu Ulissesa Jamesa Joyce'a, wystawiony na aukcji przez prywatnego kolekcjonera, osiągnął na aukcji w domu Sotheby's w Londynie cenę 1,22 mln dolarów.

d3bj507
d3bj507

Nabywcą jest prywatny kolekcjoner, a licytacja odbyła się drogą telefoniczną. Szkic rozdziału Eumaeus został uznany przez znawców za sensację, ponieważ zawiera tekst, który nie znalazł się w ostatecznej wersji Ulissesa. Ponadto jest jednym z najwcześniejszych dopracowanych do końca szkiców. Wypełnia więc luki naszej wiedzy o ewolucji tekstu i pracy twórczej Joyce'a nad powieścią powszechnie uważaną za jedną z najważniejszych w historii literatury XX wieku. Szkic jest pisany trzema rodzajami atramentu: czarnym, czerwonym i zielonym. Niekiedy do podkreśleń i skreśleń Joyce używał niebieskiej kredki lub ołówka.

Ulisses, po raz pierwszy opublikowany w Paryżu w 1922 roku, powstawał przez siedem lat, podczas których Joyce podróżował po Europie. W 1936 roku powieść trafiła na indeks książek zakazanych w Wielkiej Brytanii i Ameryce z uwagi na jej "nieprzyzwoitość i obsceniczność". Akcja Ulissesa rozgrywa się w rodzinnym mieście Joyce'a - Dublinie podczas jednego dnia - 16 lipca 1904 roku, a trzej główni bohaterowie wędrują między publiczną łaźnią, cmentarzem, biblioteką, szpitalem położniczym, domem publicznym i plażą.

"Fakt, że wcześniej nieznany szkic został odnaleziony, może kompletnie zmienić nasze wyobrażenia o sposobach pracy Joyce'a" - uważa literaturoznawca Peter Selley.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj