Manuskrypt fragmentu Ulissesa sprzedany na aukcji
Manuskrypt fragmentu Ulissesa Jamesa Joyce'a, wystawiony na aukcji przez prywatnego kolekcjonera, osiągnął na aukcji w domu Sotheby's w Londynie cenę 1,22 mln dolarów.
Nabywcą jest prywatny kolekcjoner, a licytacja odbyła się drogą telefoniczną. Szkic rozdziału Eumaeus został uznany przez znawców za sensację, ponieważ zawiera tekst, który nie znalazł się w ostatecznej wersji Ulissesa. Ponadto jest jednym z najwcześniejszych dopracowanych do końca szkiców. Wypełnia więc luki naszej wiedzy o ewolucji tekstu i pracy twórczej Joyce'a nad powieścią powszechnie uważaną za jedną z najważniejszych w historii literatury XX wieku. Szkic jest pisany trzema rodzajami atramentu: czarnym, czerwonym i zielonym. Niekiedy do podkreśleń i skreśleń Joyce używał niebieskiej kredki lub ołówka.
Ulisses, po raz pierwszy opublikowany w Paryżu w 1922 roku, powstawał przez siedem lat, podczas których Joyce podróżował po Europie. W 1936 roku powieść trafiła na indeks książek zakazanych w Wielkiej Brytanii i Ameryce z uwagi na jej "nieprzyzwoitość i obsceniczność". Akcja Ulissesa rozgrywa się w rodzinnym mieście Joyce'a - Dublinie podczas jednego dnia - 16 lipca 1904 roku, a trzej główni bohaterowie wędrują między publiczną łaźnią, cmentarzem, biblioteką, szpitalem położniczym, domem publicznym i plażą.
"Fakt, że wcześniej nieznany szkic został odnaleziony, może kompletnie zmienić nasze wyobrażenia o sposobach pracy Joyce'a" - uważa literaturoznawca Peter Selley.