Trwa ładowanie...

Manuela Gretkowska odpowiada na pytania Kwestionariusza WP

Manuela Gretkowska odpowiada na pytania Kwestionariusza WPŹródło: Inne
d2nt4k6
d2nt4k6

Manuela Gretkowska odpowiada na pytania Kwestionariusza WP.

Manuela Gretkowska - powieściopisarka, eseistka, scenarzystka i felietonistka. Czuje się obywatelką świata, która może żyć oraz tworzyć wszędzie. W 2007 roku przekształciła wraz z Iloną Kanclerz, Lidią Popiel i Wiktorem Osiatyński, ruch społeczny Polska jest kobietą w nową partię polityczną - Partię Kobiet. W najbliższych wyborach startuje po mandaty w polskim i europejskim parlamencie pod hasłem: „Panom dziękujemy”, choć członkami tej partii mogą być wszyscy bez żadnych ograniczeń, też mężczyźni. Jej ambicją jest wprowadzenie normalności do polityki.

Życiowe motto

Harmonia, w mniejszych sprawach harmoszka.

Internet to dla mnie...

wieczny niepokój czy się nie odłączy, czy kiedy w nim nie jestem nie gromadzi się poczta...

Najważniejsza książka

wielotomowa, ciągle w redakcji, złożona i z poezji ( Eliot , Stachura , Różewicz , Barańczak ), powieści ( Rękopis znaleziony w Saragossie ), esejów (Znak wodny, Jeden smak ).

d2nt4k6

Nie wierzę...

w stałość.

Gdybym nie była sobą, chciałabym być...

moją córką, czyli poprawioną wersją mnie samej.

Najważniejszy wynalazek ludzkości

miłość.

Najbliższym z czterech żywiołów jest mi...

dziecko. Ono łączy wszystkie żywioły w jednym plus brudek.

Najważniejszym dniem w moim życiu...

było zrozumienie, że się nie liczę, że jestem firmą miłosno-usługową dla mojego dziecka. Wtedy gdy córeczka miała wypadek i nie wiedzieliśmy czy będzie żyła. Nikomu nie życzę takiego dnia.

Manuela Gretkowska kończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1988 wyjechała do Francji i w Paryżu ukończyła antropologię średniowiecza w École des hautes études en sciences sociales. Debiutowała powieścią My zdies emigranty w 1991. Zyskała opinię skandalistki i postmodernistki. Unikając patetycznego języka, bliżej jej do lekkości i uszczypliwości eseju. Żywiołem, w którym spełnia się Manuela Gretkowska , jest dygresyjny esej z mnóstwem wstawek o charakterze reportażowym, wspomnieniowym, parodystycznym. Hybrydy stylistyczne i gatunkowe, w jakich Gretkowska znalazła upodobanie, pozostają w związku z problematyką jej książek.

Pytania zadawała Małgorzata Jaworska.

d2nt4k6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nt4k6