Trwa ładowanie...

Manifestacje przeciw przeniesieniu zdjęć „Hobbita”

Manifestacje przeciw przeniesieniu zdjęć „Hobbita”Źródło: Książki WP
d4n5f44
d4n5f44

Tysiące Nowozelandczyków wyszły w poniedziałek na ulice w proteście przeciwko planom przeniesienia produkcji filmu Petera Jacksona „Hobbit” za granicę. Decyzja ta może pozbawić gospodarkę kraju setki milionów dolarów.

Ok. 2-3 tys. osób zebrało się na demonstracji w stolicy Wellington. Podobne wiece odbyły się też w Auckland i Christchurch.

Niektórzy demonstranci byli przebrani za hobbitów i inne postaci ze Śródziemia, krainy stworzonej przez pisarza J.R.R. Tolkiena. Nieśli transparenty z napisami „Nowa Zelandia do Śródziemie” i „Kochamy hobbity”.

Do protestów doszło dzień przed wizytą w Nowej Zelandii przedstawicieli wytwórni Warner Bros. Pictures, którzy mają zdecydować, gdzie będzie kręcona adaptacja powieści Hobbita za 500 mln dol.

d4n5f44

Jackson nakręcił trylogię „Władca Pierścieni” na podstawie powieści J. R. R. Tolkiena w rodzinnej Nowej Zelandii, co przyczyniło się do rozwoju miejscowej branży filmowej i zwiększyło zainteresowanie tym krajem. Także tu zamierzał zrealizować dwuczęściową adaptację Hobbita , ale reżysera i wytwórnię zirytowały protesty nowozelandzkich związkowców domagających się lepszych warunków pracy.

Wytwórnia poinformowała w ubiegłym tygodniu, że będzie szukać miejsca na plan zdjęciowy poza Nową Zelandią. Zdaniem ekonomistów, może to kosztować miejscową gospodarkę stratę nawet 1,5 mld dol.

Związki zawodowe wycofały się z protestów, ale premier John Key, który ma się spotkać z filmowcami we wtorek, powiedział w poniedziałek, że jego zdaniem szanse na zawarcie porozumienia wynoszą 50 na 50.

- Chciałbym móc powiedzieć, że sprawa jest załatwiona, ale jeszcze do tego daleko. Trzeba rozwiązać różne kwestie - oświadczył.

Trylogia „Władca Pierścieni” przyniosła realizatorom blisko 3 mld dol., a jej ostatnia część „Powrót Króla” zdobyła w 2003 r. Oscary we wszystkich 11 kategoriach, w którym była nominowana, w tym za najlepszy film.

d4n5f44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n5f44