Trwa 艂adowanie...
aukcja
23 kwietnia 2010, 13:45

Manifest surrealizmu Bretona na aukcji

Manifest surrealizmu Bretona na aukcji殴r贸d艂o: Inne
d1vk91o
d1vk91o

R臋kopis Manifestu surrealizmu z 1924 roku Andre Bretona , zwanego papie偶em tego ruchu, kt贸ry sta艂 si臋 jednym z wa偶niejszych w literaturze i sztuce XX wieku, trafi w 艣rod臋 na aukcj臋 w domu Sotheby's w Pary偶u.

R臋kopis pochodzi z kolekcji pierwszej 偶ony Bretona , Simone Collinet. Jego warto艣膰 szacunkowa to 300-500 tys. euro - poda艂 w poniedzia艂ek dom aukcyjny.

Na aukcji pojawi si臋 w sumie dziewi臋膰 r臋kopis贸w Andre Bretona podarowanych 偶onie przez pisarza.

d1vk91o

Drugi wa偶ny manuskrypt Bretona na aukcji to ostateczna wersja Ryby rozpuszczalnej - owocu czterech lat pisma automatycznego z lat 1921-24, wyceniony na 200-300 tys. euro. Jest to 59 stron z 32 tekstami powsta艂ymi poprzez zapis niekontrolowanego strumienia skojarze艅, przypominaj膮cych struktur膮 i stylistyk膮 sny.

Ryba opublikowana zosta艂a w jednym tomie z Manifestem, w kt贸rym papie偶 surrealizmu na 21 stronach przedstawi艂 jego pocz膮tkowe za艂o偶enia, m.in. rozwa偶ania nad funkcj膮 i znaczeniem wyobra藕ni oraz marze艅 sennych.

Pisa艂 w nim, 偶e surrealizm m.in. ma s艂u偶y膰 do wyra偶enia b膮d藕 w s艂owie, b膮d藕 w pi艣mie, b膮d藕 innym sposobem, rzeczywistego funkcjonowania my艣li. Ma ono by膰 wolne od wszelkiej kontroli umys艂u, poza wszelkimi wzgl臋dami estetycznymi czy moralnymi.

Poetyka surrealizmu wa偶ne miejsce przyzna艂a tak偶e ekstazie, halucynacjom, urojeniem, grotesce, purnonsensowi, czarnemu humorowi, parodii, absurdowi, daj膮cymi w rezultacie poczucie dziwno艣ci i niezwyk艂o艣ci 艣wiata.

d1vk91o

Manifest krytyce podda艂 natomiast realistyczne konwencje i czysto informacyjny styl rodem z pozytywizmu.

Breton pozna艂 Simone Collinet w 1920 roku w Pary偶u i rok p贸藕niej o偶eni艂 si臋 z ni膮. Ich mieszkanie na ulicy Fontaine sta艂o si臋 siedzib膮 g艂贸wn膮 ruchu. Po rozwodzie, 10 lat p贸藕niej, Simone po艣lubi艂a Michela Collineta i otworzy艂a wa偶n膮 galeri臋 sztuki w Pary偶u.

Na aukcji pojawi膮 si臋 tak偶e r臋kopisy innych pisarzy: Nervala , Dumasa , Flauberta , Verlaine'a , Beauvoir , Gide'a , Artauda, Eluarda .

d1vk91o
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj