Trwa ładowanie...
booker
23-04-2010 13:41

Man Booker Prize 2007 dla Anne Enright

Share
Man Booker Prize 2007 dla Anne EnrightŹródło: Inne
d10opna

Man Booker Prize 2007 dla Anne Enright za powieść The Gathering.

Anne Enright jest Irlandką. To druga pisarka irlandzkiego pochodzenia, która otrzymała tę nagrodę.

d10opna

Przewodniczący jury, Howard Davies, ogłosił nazwisko laureatki wczoraj wieczorem na antenie BBC. Powiedział, że jej powieść jest smutną sagą opowiedzianą z perspektywy kobiety, która mówi o swoim małżeństwie i śmierci jej brata.

Davies ujawnił, że gdy sędziowie umieścili powieść na liście sześciu nominowanych książek, nikt nie przypuszczał, że to właśnie ta książka zdobędzie wyróżnienie.
– To bardzo trudny utwór, który wynagradza tych, którzy przeczytają go ponownie – mówił juror.

– Gdy ludzie sięgają po książkę, bywa, że chcą, by była ona rozrywką. Jednak tacy czytelnicy nie powinni czytać mojej książki – mówiła Anne Enright.

Anne Enright urodziła się w Dublinie, gdzie mieszka i pracuje. Jest autorką takich utworów jak The Wig My Father Wore (1995), What Are You Like? (2000) czy The Pleasure of Eliza Lynch (2002).

Laureatka otrzyma nie tylko czek na 50 tysięcy funtów, może liczyć również na wzrost zainteresowania jej utworami – Man Booker Prize jest bowiem jedną z najważniejszych nagród literackich. Ponadto jak każdy z autorów, którzy znaleźli się w grupie sześciu nominowanych do nagrody, otrzyma czek na 2,5 tysiąca funtów oraz specjalnie przygotowane wydanie egzemplarza swej książki.

d10opna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10opna
d10opna